ZYXEL GS1100-10HP Ethernet Switch - 8 Ports - Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-TX, 1000Base-X - 2 Layer Supported - Modular - 2 SFP Slots - 130 W PoE Budget - Twisted Pair, Optical Fiber - PoE Ports - 1U High - Rack-mountable
Description
Specifications
4.3lb
2.6in
9.8in
11.8in
Zyxel
Zyxel
Switches & Bridges
1U
China
Gigabit Ethernet
SFP (mini-GBIC)
Rack-mountable
1"
2
10"
No
ZYXEL Communications Corp.
GS1100-10HP
Twisted Pair
Yes
1000Base-X
2
Yes
130 W
2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot
GS1100
GS1100-10HP
GS1100-10HP Ethernet Switch
GS1100
Ethernet Switch
No
8
4"