Vertiv Liebert PSI5 Lithium-Ion UPS 1500VA/1350W 120V Line Interactive AVR - 2U Rack/Tower| Remote Management Capable| With Programmable Outlets| 5-Year Advanced Replacement Warranty
Contract Item
Item Code: 5803728
Manufacturer Vertiv
Description
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
41.55lb
Height
22.4in
Width
10.2in
Length
22.9in
Application/usage
Server
AVR
Yes
Backup/Run Time (Full Load)
8 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
18 Minute
Battery Chemistry
Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Life
10 Year
Brand
Liebert
Brand Name
Liebert
Category
General Purpose UPS
Country of Origin
China
Dataline Protection
RJ-11
Depth
16.1"
EMI/RFI Noise Filter
Yes
Energy Star
No
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
EPO Port
Form Factor
Rack/Tower
Height
3.4"
Hot Swappable
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
75 V AC - 146 V AC
Limited Warranty
5 Year
Load Capacity (VA)
1500 VA
Load Capacity (W)
1350 W
Manufacturer
VERTIV
Manufacturer Part Number
PSI5-1500RT120LI
Manufacturer Website Address
http://www.vertiv.com/
Maximum Operating Temperature
104°F (40°C)
Network (RJ-45)
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • PSI5-1500RT120LI 1500VA Rack/Tower UPS
  • Rack Mount Kit And Hardware
  • USB Cable
  • Safety Manual
  • Quick Installation Guide
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Color
Black
Product Family
PSI5
Product Name
Product Series
PSI5
Product Type
Line-interactive UPS
Rack Height
2U
Receptacle Detail
6 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Serial Port
No
Software Included
Power Insight 2.2
TAA Compliant
Transfer Time
4 ms
Typical Battery Recharge Time
2 Hour
USB
Waveform Type
Pure Sine Wave
Width
17.2"
Compare
Contract Item
Item Code: 5803728
Manufacturer Vertiv
Description
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
41.55lb
22.4in
10.2in
Length
22.9in
Application/usage
Server
AVR
Backup/Run Time (Full Load)
8 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
18 Minute
Battery Chemistry
Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Life
10 Year
Brand
Brand Name
Category
General Purpose UPS
Country of Origin
China
Dataline Protection
RJ-11
Depth
16.1"
EMI/RFI Noise Filter
Energy Star
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
EPO Port
Form Factor
Rack/Tower
3.4"
Hot Swappable
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
75 V AC - 146 V AC
Limited Warranty
5 Year
Load Capacity (VA)
1500 VA
Load Capacity (W)
1350 W
Manufacturer
VERTIV
Manufacturer Part Number
PSI5-1500RT120LI
Manufacturer Website Address
http://www.vertiv.com/
Maximum Operating Temperature
104°F (40°C)
Network (RJ-45)
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • Rack Mount Kit And Hardware
  • USB Cable
  • Safety Manual
  • Quick Installation Guide
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Color
Black
Product Family
Product Name
Product Series
Product Type
Line-interactive UPS
Rack Height
2U
Receptacle Detail
6 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Serial Port
Software Included
Power Insight 2.2
TAA Compliant
Transfer Time
4 ms
Typical Battery Recharge Time
2 Hour
USB
Waveform Type
Pure Sine Wave
17.2"