Tripp Lite UPS 550VA 300W Desktop Battery Back Up Compact 120V 50/60Hz DB9 RJ11 5-15P PC - 550VA/300W - 1.2 Minute Full Load - 4 x NEMA 5-15R, 4 x NEMA 5-15R - Surge-protected (8 Total Outlets)
Contract Item
Item Code: 1077766
Manufacturer Tripp Lite by Eaton
Description
550VA/300W/120V Battery Backup for PCs, Home Theater and Digital Signage The standby INTERNET550SER UPS system provides reliable battery backup and AC power protection against blackouts, brownouts, overvoltages, surges and line noise that can damage valuable electronics or destroy data. The eight-outlet 120V battery backup is ideal protection for your home office, media center or professional kiosk, security and small-business phone applications that rely on a DB9 serial port for remote notification of site power and UPS operating status information.
UNSPSC Code
Weight
4.68lb
Height
8.1in
Width
4.5in
Length
13in
Alarm
Battery Backup
Backup/Run Time (Full Load)
1.20 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
5 Minute
Battery Life
6 Year
Brand
Tripp Lite
Brand Name
Tripp Lite
Category
General Purpose UPS
Country of Origin
Vietnam
Dataline Protection
RJ-11
Depth
6"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
Cabinet
Height
3.3"
Input Voltage
110 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity
550 VA/300 W
Load Capacity (VA)
550 VA
Load Capacity (W)
300 W
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
INTERNET550SER
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Maximum Operating Temperature
122°F (50°C)
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • Internet Offce INTERNET550SER 550VA Wall-mountable Cabinet UPS
  • DB9 serial cable for use with PowerAlert UPS monitoring software
  • Instruction manual and warranty information
Plug/Connector Type
NEMA 5-15R
Product Color
Black
Product Family
Internet Office
Product Line
Internet Office
Product Model
INTERNET550SER
Product Name
Product Type
Standby UPS
Receptacle Detail
8 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Serial Port
Yes
Software Included
PowerAlert Software
Status Indicators
2 LEDs indicate:
  • Line Power
  • Battery Power
Surge Energy Rating
316 J
Transfer Time
6 ms
Typical Battery Recharge Time
4 Hour
Waveform Type
Pulse-width Modulated Sine Wave
Weight (approximate)
11.02 lb
Width
11.3"
Compare
Contract Item
Item Code: 1077766
Description
UNSPSC Code
Weight
4.68lb
8.1in
4.5in
Length
13in
Alarm
Battery Backup
Backup/Run Time (Full Load)
1.20 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
5 Minute
Battery Life
6 Year
Brand
Brand Name
Category
General Purpose UPS
Country of Origin
Vietnam
Dataline Protection
RJ-11
Depth
6"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Form Factor
Cabinet
3.3"
Input Voltage
110 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity
550 VA/300 W
Load Capacity (VA)
550 VA
Load Capacity (W)
300 W
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Maximum Operating Temperature
122°F (50°C)
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
Plug/Connector Type
Product Color
Black
Product Family
Product Line
Product Model
Product Name
Product Type
Standby UPS
Receptacle Detail
8 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
Serial Port
Software Included
PowerAlert Software
Status Indicators
2 LEDs indicate:
  • Line Power
  • Battery Power
Surge Energy Rating
316 J
Transfer Time
6 ms
Typical Battery Recharge Time
4 Hour
Waveform Type
Weight (approximate)
11.02 lb
11.3"