Category Modules
Contract Item
Item Code: 4904195
Category Modules
Manufacturer TRENDnet
Description
  • Compliant with IEEE 802.3z Gigabit Ethernet
  • ANSI Fiber Channel compliant
  • Small Form-Factor Pluggable (SFP) and Multi-Source Agreement (MSA) compliant
  • Wide operating temperature range of -40°- 85 °C (-40° - 185 °F)
  • Supports data rates of up to 1.25Gbps
  • Transmission distance of up to 10km (6.2 miles)
  • Low Electromagnetic Interference (EMI) design
  • Supports 1310nm single-mode network transmissions
  • Duplex LC optical interface
  • Low power consumption
  • 3-Year TRENDnet Manufacturer's Warranty
  • NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
Fiber Applications
Fiber Mode / Distance
Single-Mode transceiver spans distances up to 10km (6.2 miles) and supports up to 1.25Gbps.
Compatibility
PACKAGE CONTENTS
TI-MGBS10
Quick Installation Guide
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
0.15lb
Height
1.9in
Width
3in
Length
5.2in
Application/usage
Data Networking
Brand
TRENDnet
Brand Name
TRENDnet
Category
Modules
Compatibility
MSA Compliant
Connector Type
LC
Country of Origin
Taiwan
Depth
10"
Ethernet Technology
Gigabit Ethernet
Fiber Mode Supported
Single-Mode
Form Factor
Hot-pluggable
Height
3"
Interfaces/Ports Details
1 x LC Duplex 1000Base-LX Network
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Manufacturer Website Address
http://www.trendnet.com
Media Type Supported
Optical Fiber
Network Technology
1000Base-LX
Package Contents
  • 1000Base-LX Industrial SFP Single-Mode LC Module (10km)
  • Quick Installation Guide
Product Condition
New
Product Model
TI-MGBS10
Product Name
Hardened Mini-GBIC Single-Mode LC Module (10KM)
Product Type
SFP (mini-GBIC)
TAA Compliant
Yes
Total Number of Ports
1
Weight (approximate)
1.43 lb
Width
5"
Compare
Contract Item
Item Code: 4904195
Manufacturer TRENDnet
Description
  • ANSI Fiber Channel compliant
  • Duplex LC optical interface
  • Low power consumption
Fiber Applications
Fiber Mode / Distance
TI-MGBS10
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
0.15lb
1.9in
3in
Length
5.2in
Application/usage
Data Networking
Brand
Brand Name
Category
Modules
MSA Compliant
Connector Type
LC
Country of Origin
Taiwan
Depth
10"
Ethernet Technology
Gigabit Ethernet
Fiber Mode Supported
Single-Mode
Form Factor
Hot-pluggable
3"
Interfaces/Ports Details
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Manufacturer Website Address
http://www.trendnet.com
Media Type Supported
Optical Fiber
Network Technology
1000Base-LX
Product Condition
New
Product Model
TI-MGBS10
Product Name
Product Type
SFP (mini-GBIC)
TAA Compliant
Yes
Total Number of Ports
1
Weight (approximate)
1.43 lb
5"