TRENDnet 5-Port 10G Switch, 5 x 10G RJ-45 Ports, 100Gbps Switching Capacity, Supports 2.5G and 5G-BASE-T Connections, Lifetime Protection, Black, TEG-S750 - 5 Ports - 10 Gigabit Ethernet - 10GBase-T - 2 Layer Supported - Power Adapter - 11.90 W Power Cons
Contract Item
Item Code: 6456461
Manufacturer TRENDnet
Description
  • DEVICE INTERFACE: 5 x 10G RJ-45 Ports (100Mbps/1Gbps/2.5Gbps/5Gbps/10Gbps); LED indicators.
  • SWITCHING CAPACITY: The 10G switch has a 100Gbps switching capacity.
  • TRENDNET LIFETIME PROTECTION: The TEG-S750 switch comes with Lifetime TRENDnet protection.
  • Supports IEEE 802.3bz 2.5G/5G-BASE-T over cat5e cabling (or better).
  • Supports IEEE 802.3an 10G-BASE-T over cat6a cabling (or better).
  • NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
10G Ports
Multi-Gigabit
Fanless
NETWORKING SOLUTION | FEATURES | 10G Ports
Multi-Gigabit Support
Fanless
Fanless design lowers energy consumption and eliminates noise for silent operation
Jumbo Frame
Sends larger packets, or Jumbo Frames (up to 12KB), for increased performance
Housing Design
Switching Capacity
The 10GB ethernet switch supports a 100Gbps switching capacity
LED Indicators
LED indicators conveniently convey port status on the 10G switch
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
3.52lb
Height
4in
Width
10in
Length
10in
Brand
TRENDnet
Brand Name
TRENDnet
Category
Switches & Bridges
Country of Origin
Taiwan
Depth
5.7"
Ethernet Technology
10 Gigabit Ethernet
Form Factor
Compact
Height
1.3"
Layer Supported
2
Limited Warranty
Lifetime
Manageable
No
Manufacturer
Manufacturer Part Number
TEG-S750
Manufacturer Website Address
http://www.trendnet.com
Media Type Supported
Twisted Pair
Network (RJ-45)
Yes
Network Technology
10GBase-T
Networking Standards
IEEE 802.3ab
Package Contents
  • 5-Port 10G Switch
  • Quick Installation Guide
  • Power Adapter (12V, 1.5A)
Port/Expansion Slot Details
5 x 10 Gigabit Ethernet Network
Power Consumption
11.90 W
Power Source
Power Adapter
Product Material
Metal
Product Model
TEG-S750
Product Name
5-Port 10G Switch
Product Type
Ethernet Switch
TAA Compliant
Yes
Total Number of Network Ports
5
Weight (approximate)
5.14 lb
Width
7.1"
Compare
Contract Item
Item Code: 6456461
Manufacturer TRENDnet
Description
10G Ports
Multi-Gigabit
Multi-Gigabit Support
Jumbo Frame
Housing Design
Switching Capacity
LED Indicators
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
3.52lb
4in
10in
Length
10in
Brand
Brand Name
Category
Switches & Bridges
Country of Origin
Taiwan
Depth
5.7"
Ethernet Technology
10 Gigabit Ethernet
Form Factor
Compact
1.3"
Layer Supported
2
Limited Warranty
Lifetime
Manageable
No
Manufacturer
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
http://www.trendnet.com
Media Type Supported
Twisted Pair
Network (RJ-45)
Network Technology
10GBase-T
Networking Standards
IEEE 802.3ab
Package Contents
  • Quick Installation Guide
  • Power Adapter (12V, 1.5A)
Port/Expansion Slot Details
Power Consumption
11.90 W
Power Source
Power Adapter
Product Material
Metal
Product Model
Product Name
Product Type
Ethernet Switch
TAA Compliant
Total Number of Network Ports
5
Weight (approximate)
5.14 lb
7.1"