TRENDnet 480W, 48V DC, 10A AC to DC DIN-Rail Power Supply with PFC Function, TI-S48048 - 48V 480W Output Industrial
Category Power Supplies
Contract Item
Item Code: 5410205
Category Power Supplies
Manufacturer TRENDnet
Description
TRENDnet's AC to DC Industrial DIN-Rail Power Supply with PFC Function, model TI-S48048, supplies up to 480W (48V DC, 10A) of power to industrial equipment such as PoE switches, network cameras, and WiFi access points. This DIN-Rail power supply comes with active PFC, an integrated DIN-rail mount, and overload current protection.
480W Power Provides up to 480W (48V DC, 10A) of power for PoE devices such as switches, network cameras, and access points.
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
4.18lb
Height
7in
Width
5in
Length
6in
Brand
TRENDnet
Brand Name
TRENDnet
Category
Power Supplies
Country of Origin
China
Efficiency
94%
Environmental Certification
China RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
DIN Rail
Height
3"
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Manufacturer Website Address
http://www.trendnet.com
Output Power
480 W
Output Voltage
48 V DC @ 10 A
Product Condition
New
Product Model
TI-S48048
Product Name
48V 480W Output Industrial
Product Type
Power supply
TAA Compliant
Yes
Weight (approximate)
3.53 lb
Width
8"
Compare
Contract Item
Item Code: 5410205
Manufacturer TRENDnet
Description
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
4.18lb
7in
5in
Length
6in
Brand
Brand Name
Category
Power Supplies
Country of Origin
China
Efficiency
94%
Environmental Certification
China RoHS
Environmentally Friendly
Form Factor
DIN Rail
3"
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Manufacturer Website Address
http://www.trendnet.com
Output Power
480 W
Output Voltage
48 V DC @ 10 A
Product Condition
New
Product Model
TI-S48048
Product Name
48V 480W Output Industrial
Product Type
Power supply
TAA Compliant
Weight (approximate)
3.53 lb
8"