TRENDnet 150W, 52V DC, 2.89A AC to DC DIN-Rail Power Supply, TI-S15052, Industrial Power Supply with Built-In Power Factor Controller Function, Silver - DIN Rail - 52 V DC @ 2.89 A Output - 150 W - 1 Fan(s) - 93% Efficiency
Category Power Supplies
Contract Item
Item Code: 6723677
Category Power Supplies
Manufacturer TRENDnet
Description
TRENDnet's AC to DC Industrial DIN-Rail Power Supply with PFC Function, model TI-S15052, supplies up to 150W (52V DC, 2.89A) of power to industrial equipment, such as PoE switches, injectors, and WiFi access points. This DIN-Rail power supply comes with active PFC, an integrated DIN-rail mount, overload current protection.
150W Power Provides up to 150W (52V DC, 2.89A) of power for PoE devices, such as switches, injectors, and access points.
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
1.65lb
Height
2in
Width
7in
Length
7in
Brand
TRENDnet
Brand Name
TRENDnet
Category
Power Supplies
Depth
4"
Efficiency
93%
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
DIN Rail
Height
4.9"
Limited Warranty
1 Year
Manufacturer
Manufacturer Part Number
TI-S15052
Manufacturer Website Address
http://www.trendnet.com
Number of Fans
1
Output Power
150 W
Output Voltage
52 V DC @ 2.89 A
Product Model
TI-S15052
Product Name
150W 52V DC 2.89A AC to DC DIN-Rail Power Supply with PFC Function
Product Type
Proprietary Power Supply
Weight (approximate)
1.19 lb
Width
1.6"
Compare
Contract Item
Item Code: 6723677
Manufacturer TRENDnet
Description
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
1.65lb
2in
7in
Length
7in
Brand
Brand Name
Category
Power Supplies
Depth
4"
Efficiency
93%
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
DIN Rail
4.9"
Limited Warranty
1 Year
Manufacturer
Manufacturer Part Number
TI-S15052
Manufacturer Website Address
http://www.trendnet.com
Number of Fans
1
Output Power
150 W
Output Voltage
52 V DC @ 2.89 A
Product Model
TI-S15052
Product Name
Product Type
Proprietary Power Supply
Weight (approximate)
1.19 lb
1.6"