Category Patch Panels
Contract Item
Item Code: 5951322
Category Patch Panels
Manufacturer TRENDnet
Description
  • 12-Port Cat6 Wall Mount Patch Panel; Compatible with Cat5e and Cat6
TRENDnet's 12-Port Cat6 Unshielded Wall Mount Patch Panel with Included 89D Bracket, model TC-P12C6V, provides a 250MHz connection to 12 x Gigabit RJ-45 Ethernet ports. This 10-inch, Cat6 wall mount patch panel is well suited for both home or SMB applications. Control cable clutter with included removable cable pass-through holders and cable ties. A writing surface above each port allows users to label respective connections. This compact/mini patch panel also includes an 89D wall mount bracket for vertical or horizontal installations. The snap-in style wall mount bracket design provides quick and easy access to cable connections when needed for installation or troubleshooting. Use the Cat6 wall mount patch panel with TRENDnet's Punch Down Tool with 110 and Krone Blades, model TC-PDT, and RJ-11/RJ-45 Crimp/Cut/Strip Tool, model TC-CT68.
PACKAGE CONTENTS
TC-P12C6V
Quick Installation Guide
Mounting Plate
Screws
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
0.95lb
Height
12in
Width
3in
Length
4in
Brand
TRENDnet
Brand Name
TRENDnet
Category
Patch Panels
Country of Origin
China
Depth
2.2"
Form Factor
Wall Mountable
Height
1.9"
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Manufacturer Website Address
http://www.trendnet.com
Number of Network (RJ-45) Ports
12
Package Contents
  • 12-Port Cat6 Unshielded Wall Mount Patch Panel
  • Quick Installation Guide
  • Mounting Plate
  • Screws
Product Condition
New
Product Model
TC-P12C6V
Product Name
Product Type
Network Patch Panel
Total Number of Ports
12
Weight (approximate)
15.20 oz
Width
10"
Compare
Contract Item
Item Code: 5951322
Manufacturer TRENDnet
Description
TC-P12C6V
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
0.95lb
12in
3in
Length
4in
Brand
Brand Name
Category
Patch Panels
Country of Origin
China
Depth
2.2"
Form Factor
Wall Mountable
1.9"
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Manufacturer Website Address
http://www.trendnet.com
Product Condition
New
Product Model
TC-P12C6V
Product Name
Product Type
Network Patch Panel
Total Number of Ports
Weight (approximate)
15.20 oz
10"