Thermaltake ToughPower PF1 ARGB TPD-850AH3FCP-A Power Supply - Internal - 120 V AC, 230 V AC Input - 3.3 V DC @ 20 A, 5 V DC @ 20 A, 12 V DC @ 70.83 A, 12 V DC @ 300 mA, 5 V DC @ 3 A Output - 850 W - 1 +12V Rails - 1 Fan(s) - 92% Efficiency
Description
TOUGHPOWER PF1 ARGB 850W PLATINUM - TT PREMIUM EDITION
Toughpower PF1 ARGB Platinum Series (850W/1050W/1200W) is crafted using premium components and advanced technology to become the fusion of aesthetics and performance. The patented 16.8 million-color Riing Duo 14 RGB fan with 18 LEDs preinstalled helps deliver brighter and richer lighting. The meticulously designed ARGB side panels allow the light to glow through. The series supports synchronization with RGB motherboards from ASUS, GIGABYTE, msi, and ASRock for counteless illumination poossibilities. With near silent and reliable operation, the Toughpower PF1 ARGB Platinum meets and even exceeds the demanding specification of the overclocker or enthusiast PC user.
GLOW WITH THE FLOW
BE SEEN FROM VARIOUS ANGLES
SYNC WITH MOTHERBOARD RGB SOFTWARE
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync and AsRock Polychrome. It supports motherboards that have a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the above-mentioned software without installing any extra lighting software or controllers.
ZERO CABLE PLATFORM
ULTRA QUIET SMART ZERO FAN
?30 MV LOW RIPPLE NOISE
All ripples are lower than 30mV on +12V, +5V, or +3.3V from 0% to 100% load to ensure an excellent performance and a reliable operation.
EXTREMELY STRICT VOLTAGE REGULATION ?±2%
100% HIGH QUALITY JAPANESE 105°C/221°F CAPACITORS
FULLY MODULAR LOW-PROFILE FLAT BLACK CABLES
HIGH AMPERAGE SINGLE +12V RAIL DESIGN
Powerful single +12V rail helps ensure a stable and reliable supply to other PC components.
80 PLUS PLATINUM CERTIFIED AND INTEL C6/C7 STATES READY
Specifications
8.2lb
6.3in
9.06in
12.6in
Thermaltake
Thermaltake
Power Supplies
China
7.1"
92%
80 Plus Platinum
Yes
Internal
3.4"
120 V AC
10 Year
Thermaltake Technology Co., Ltd
PS-TPD-0850F3FAPU-1
Yes
1
850 W
3.3 V DC @ 20 A
Toughpower PF1 ARGB
Toughpower PF1 ARGB
TPD-850AH3FCP-A
ToughPower PF1 ARGB TPD-850AH3FCP-A Power Supply
Power supply
ATX12V/EPS12V
9 lb
5.9"