Thermaltake Toughpower iRGB PLUS Gold TPI-850DH3FCG Power Supply - Internal - 120 V AC, 230 V AC Input - 3.3 V DC @ 22 A, 5 V DC @ 22 A, 12 V DC @ 70.9 A, 12 V DC @ 300 mA, 5 V DC @ 3 A Output - 850 W - 1 +12V Rails - 1 Fan(s) - ATI CrossFire Supported -
Category Power Supplies
Contract Item
Item Code: 5850557
Category Power Supplies
Manufacturer Thermaltake Technology Co., Ltd
Description
Toughpower iRGB PLUS 850W Gold - TT Premium Edition
Toughpower iRGB PLUS Gold Series (750W/850W/1000W) is the first lineup that packs the patented 16.8 million-color Riing Duo 14 RGB fan with 18 addressable LEDs preinstalled to provide various illumination options. Features premium components to help deliver a continuous and stable power with an ambient temperature up to 50°C. The series supports Smart Power Management, so users get to digitally control the lighting and manage PSU/PC anywhere while stay green. They also work with TT RGB PLUS software, Amazon Alexa and Razer Chroma for countless customizable lighting possibilities.
Toughpower iRGB PLUS Gold Series TT Premium Edition
Smart Power Management (SPM)
DPS G PC APP for Digital PSU
Real-Time PSU Status Monitoring
Works with Razer Chroma
Works with Amazon Alexa
Real-Time CPU/RAM/Multi-VGA Status
Keep an eye on multiple key parameters in real-time simultaneously-
CPU: temperature/loading/fan speed/clock/wattage
Multiple VGA Graphics Cards: temperature/loading/fan speed/clock/wattage of each VGA Graphics Cards
RAM: Usage tracking
Hard Disk: Capacity of each hard disk
Smart Zero Fan
UNSPSC Code
Weight
7.5lb
Height
6.18in
Width
9.06in
Length
12.52in
ATI CrossFire Supported
Yes
Brand
Thermaltake
Brand Name
Thermaltake
Category
Power Supplies
Country of Origin
China
Depth
6.3"
Efficiency
90%
Environmental Certification
80 Plus Gold
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
Internal
Height
3.4"
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
10 Year
Manufacturer
Thermaltake Technology Co., Ltd
Modular
Number of +12V Rails
1
Number of Fans
1
NVIDIA SLI Supported
Output Power
850 W
Output Voltage
5 V DC @ 3 A
Product Type
Power supply
Specification Compliance
ATX12V/EPS12V
Weight (approximate)
5 lb
Width
5.9"
Compare
Contract Item
Item Code: 5850557
Description
Smart Power Management (SPM)
DPS G PC APP for Digital PSU
Works with Razer Chroma
Works with Amazon Alexa
RAM: Usage tracking
Smart Zero Fan
UNSPSC Code
Weight
7.5lb
6.18in
9.06in
Length
12.52in
ATI CrossFire Supported
Brand
Brand Name
Category
Power Supplies
Country of Origin
China
Depth
6.3"
Efficiency
90%
Environmental Certification
80 Plus Gold
Environmentally Friendly
Form Factor
Internal
3.4"
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
10 Year
Manufacturer
Modular
Number of +12V Rails
Number of Fans
NVIDIA SLI Supported
Output Power
850 W
Output Voltage
5 V DC @ 3 A
Product Type
Power supply
Specification Compliance
ATX12V/EPS12V
Weight (approximate)
5 lb
5.9"