Thermaltake ToughPower GF1 ARGB TTP-750AH3FCG-U Power Supply - Internal - 120 V AC, 230 V AC Input - 3.3 V DC @ 22 A, 5 V DC @ 22 A, 12 V DC @ 62.5 A, 12 V DC @ 300 mA, 5 V DC @ 3 A Output - 750 W - 1 +12V Rails - 1 Fan(s) - 90% Efficiency
Description
Toughpower GF1 ARGB 750W Gold - TT Premium Edition
80 PLUS Gold certified fully modular analog PSU with 16.8million-color,18-LED RGB fan.
Toughpower GF1 ARGB Gold Series (650W/750W/850W) is crafted by using cutting-edge technology and materials to become the fusion of aesthetics and performance. The patented 16.8 million-color Riing Duo 14 RGB fan with 18 LEDs preinstalled helps deliver brighter and stunning light effect. The meticulously designed ARGB side panels enable the light to glow through. The series supports synchronization with compatible RGB motherboards from ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock for countless illumination possibilities. With the most stable but silent operation, the Toughpower GF1 ARGB Gold meets and even exceeds the demanding specification of the overclocker or enthusiastic PC user.
Illuminate with Twisting Blade
Shining from Perfect Circles
Sync with Motherboard ARGB Software
To reach endless lighting customization, the Toughpower GF1 ARGB supports motherboards with a 5V addressable RGB header from ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock. Users get to control the lights directly from the software released by those brands without enabling any additional lighting software or controllers.
Zero Cable Platform
Ultra Quiet Smart Zero Fan
?30 mV Low Ripple Noise
All ripples are lower than 30mV on +12V, +5V, or +3.3V from 0% to 100% load to ensure an excellent performance and a reliable operation.
Extremely Strict Voltage Regulation ?±2%
100% High Quality Japanese 105°C/221°F Capacitors
Fully Modular Low-profile Flat Black Cables
High Amperage Single +12V Rail Design
Powerful single +12V rail helps ensure a stable and reliable supply to other PC components.
80 PLUS Gold Certified and Intel C6/C7 States Ready
Specifications
6.79lb
6.3in
9.06in
12.6in
Thermaltake
Thermaltake
Power Supplies
China
6.3"
90%
80 Plus Gold
Yes
Internal
3.4"
120 V AC
10 Year
Thermaltake Technology Co., Ltd
PS-TPD-0750F3FAGU-1
Yes
1
750 W
5 V DC @ 3 A
Toughpower GF1 ARGB
Toughpower
TTP-750AH3FCG-U
ToughPower GF1 ARGB TTP-750AH3FCG-U Power Supply
GF1 ARGB
Power supply
ATX12V/EPS12V
7 lb
5.9"