Server Technology PRO2 C2WG24SN-2CJN5D6 24-Outlets PDU - Switched - NEMA L6-30P - 18 x IEC 60320 C13, 6 x IEC 60320 C19 - 230 V AC - Network (RJ-45) - 2U - Horizontal - Rack-mountable
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 5564766
Category PDUs
Manufacturer Server Technology, Inc
Description
UNSPSC Code
Weight
35lb
Height
12in
Width
24in
Length
30in
Brand
Server Technology
Brand Name
Server Technology
Category
PDUs
Depth
17.5"
Environmentally Friendly
Yes
Height
3.5"
Input Current
30 A
Input Voltage
230 V AC
Limited Warranty
2 Year
Manufacturer
Server Technology, Inc
Manufacturer Part Number
C2WG24SN-2CJN5D6
Manufacturer Website Address
http://www.servertech.com
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Horizontal
Network (RJ-45)
Yes
Package Contents
  • PRO2 C2WG24SN-2CJN5D6 24-Outlets PDU
  • Mounting Brackets
PDU Type
Switched
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Power Rating (Watt)
5000 W
Product Family
PRO2
Product Model
C2WG24SN-2CJN5D6
Product Name
Product Series
PRO2
Product Type
PDU
Protection Type
Double Pole
Rack Height
2U
Receptacle Detail
18 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Width
17.2"
Compare
Contract Item
Item Code: 5564766
Description
UNSPSC Code
Weight
35lb
12in
24in
Length
30in
Brand
Brand Name
Category
PDUs
Depth
17.5"
Environmentally Friendly
3.5"
Input Current
30 A
Input Voltage
230 V AC
Limited Warranty
2 Year
Manufacturer
Server Technology, Inc
Manufacturer Part Number
C2WG24SN-2CJN5D6
Manufacturer Website Address
http://www.servertech.com
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Horizontal
Network (RJ-45)
Package Contents
  • Mounting Brackets
PDU Type
Switched
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Power Rating (Watt)
5000 W
Product Family
Product Model
C2WG24SN-2CJN5D6
Product Name
Product Series
Product Type
PDU
Protection Type
Double Pole
Rack Height
2U
Receptacle Detail
18 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
17.2"