Rocstor PrivacyView™ Premium Privacy Filter for 13.3 Widescreen Notebook - For 13.3" Laptop - 16:9 Aspect Ratio - Glossy / Matte - Unframed - Anti-glare - Comparable to PF133W9B - TAA Compliant - Black - For 13.3" Widescreen LCD Notebook - 16:9 - Du
Contract Item
Item Code: 5665571
Manufacturer Rocstor
Description
The Rocstor PrivacyView™ premium privacy and protection unframed filters provide a whole new level of security and privacy for your laptop. Rocstor 13.3" Widescreen filter, 16:9 aspect ratio privacy screen delivers the most advanced Microlouver Privacy Technology. Rocstor privacy filters can be used either in Glossy or Matte sides. The PrivacyView™ filters also protect from visual hackers and at the same time provides an amazing clear image for your direct view. Rocstor's advanced Privacy technology protects your information with tiny vertical blinds that are built on the surface of the filter which narrows the viewing angle. The information on your display would be only visible directly in front of the display up to 30 degrees away from the center of the screen and the sides are blacked out from outside of 60-degree viewing angle. Rocstor filters reduce display blue light by 37%.
  • Enhanced Microlouver technology "blacks out" side views
  • Advanced privacy. Enhanced clarity.
  • fit most laptop computers and netbook computers
  • Screen data is visible only to persons directly in front of the display
  • Will not blur or distort on-screen images
  • Double sided filter: Matte or Glossy
  • Reduces 35% of blue light and glare
  • Excellent for use in high traffic area
  • Strengthens compliance to HIPAA and HITECH requirements
  • Two-year warranty
  • TAA Compliant
  • Designed and Distributed by Rocstor in USA
UNSPSC Code
Weight
0.45lb
Height
0.05in
Width
12.25in
Length
17.25in
Anti-glare
Yes
Aspect Ratio
16:9
Brand
Rocstor
Brand Name
Rocstor
Category
Screens & Filters
Country of Origin
Taiwan
Device Supported
Notebook
Display Size Supported
13.3"
Display Type Supported
LCD
Durability
Dust Resistant
Features
Reversible
Height
6.54"
Limited Warranty
2 Year
Manufacturer
Orientation
Landscape
Product Color
Black
Product Type
Privacy Screen Filter
TAA Compliant
Yes
Widescreen
Width
11.57"
Compare
Contract Item
Item Code: 5665571
Manufacturer Rocstor
Description
  • Two-year warranty
UNSPSC Code
Weight
0.45lb
0.05in
12.25in
Length
17.25in
Anti-glare
Aspect Ratio
16:9
Brand
Brand Name
Category
Screens & Filters
Country of Origin
Taiwan
Device Supported
Notebook
Display Size Supported
13.3"
Display Type Supported
LCD
Durability
Dust Resistant
Features
Reversible
6.54"
Limited Warranty
2 Year
Manufacturer
Orientation
Landscape
Product Color
Black
Product Type
Privacy Screen Filter
Widescreen
11.57"