Peerless-AV Smart City KOP55XHB-SA Digital Signage Display - 55" LCD - 1920 x 1080 - LED - 1080p - HDMI - Serial - Silver - TAA Compliant
Contract Item
Item Code: 6818733
Manufacturer Peerless Industries, Inc
UNSPSC Code
Weight
423lb
Height
40in
Width
90in
Length
60in
Backlight Technology
Led
Brand
Peerless-AV
Brand Name
Peerless-AV
Category
Digital Signage Systems
Depth
9.9"
Display Resolution
1920 x 1080
Display Screen Type
LCD
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
HDMI
Yes
Height
84.1"
Ingress Protection (IP) Rating
IP66
Input Voltage
120 V AC
Manufacturer
Peerless Industries, Inc
Manufacturer Website Address
http://www.peerless-av.com
Number of Screens
1
Product Color
Silver
Product Family
Smart City
Product Line
Smart City
Product Type
Digital Signage Display
Rugged
Scan Format
1080p
Screen Size
55"
Serial
TAA Compliant
Weight (approximate)
305 lb
Width
35.3"
Compare
Contract Item
Item Code: 6818733
UNSPSC Code
Weight
423lb
40in
90in
Length
60in
Backlight Technology
Led
Brand
Brand Name
Category
Digital Signage Systems
Depth
9.9"
Display Resolution
1920 x 1080
Display Screen Type
LCD
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
HDMI
84.1"
Ingress Protection (IP) Rating
IP66
Input Voltage
120 V AC
Manufacturer
Peerless Industries, Inc
Manufacturer Website Address
http://www.peerless-av.com
Number of Screens
1
Product Color
Silver
Product Family
Product Line
Product Type
Digital Signage Display
Rugged
Scan Format
1080p
Screen Size
55"
Serial
TAA Compliant
Weight (approximate)
305 lb
35.3"