Peerless-AV ACC-SPARK55 Mounting Bracket for Interactive Whiteboard - Black - 1 Display(s) Supported - 70" Screen Support - 87.70 lb Load Capacity - 1
Category Mounting Kits
Contract Item
Item Code: 5178615
Category Mounting Kits
Manufacturer Peerless Industries, Inc
Description
Peerless-AV's heavy duty Adaptor Brackets provide the proper mounting pattern, strength and stability to mount a 55" or 70" Cisco Spark Board to a Peerless-AV® SR598-HUB Cart or SF680-HUB Wall Mount. Both Adaptor Brackets include security hardware as a theft deterrent. The simple hook-and-hangTM design makes mounting the display easy and safe.
UNSPSC Code
Weight
4.8lb
Height
28.5in
Width
4.25in
Length
4.25in
Brand
Peerless-AV
Brand Name
Peerless-AV
Category
Mounting Kits
Compatibility
  • Cisco Spark Board
  • Peerless-AV SR598-HUB Cart
  • Peerless-AV SF680-HUB Wall Mount
Country of Origin
United States
Depth
1.3"
Device Supported
Interactive Whiteboard
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Height
26.8"
Limited Warranty
5 Year
Manufacturer
Peerless Industries, Inc
Manufacturer Part Number
ACC-SPARK55
Manufacturer Website Address
http://www.peerless-av.com
Maximum Screen Size Supported
70"
Number of Displays Supported
1
Package Contents
  • Adaptor Brackets for 55" and 70" Cisco Spark Board
  • Mounting Hardware
  • Allen Keys
Packaged Quantity
1
Product Color
Black
Product Model
ACC-SPARK55
Product Name
Product Type
Mounting Bracket
Weight (approximate)
3.90 lb
Width
1.3"
Compare
Contract Item
Item Code: 5178615
Description
UNSPSC Code
Weight
4.8lb
28.5in
4.25in
Length
4.25in
Brand
Brand Name
Category
Mounting Kits
Compatibility
  • Cisco Spark Board
  • Peerless-AV SR598-HUB Cart
Country of Origin
United States
Depth
1.3"
Device Supported
Interactive Whiteboard
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
26.8"
Limited Warranty
5 Year
Manufacturer
Peerless Industries, Inc
Manufacturer Part Number
ACC-SPARK55
Manufacturer Website Address
http://www.peerless-av.com
Maximum Screen Size Supported
70"
Number of Displays Supported
Package Contents
  • Mounting Hardware
  • Allen Keys
Packaged Quantity
Product Color
Black
Product Model
ACC-SPARK55
Product Name
Product Type
Mounting Bracket
Weight (approximate)
3.90 lb
1.3"