Mimo Monitors MOT-10180CH Digital Signage Display - 10.1" - Touchscreen - ARM Cortex A17 RK3288 - 1280 x 800 - 1000 Nit - HDMI - USBEthernet - Android 8.1 Oreo
Description
10.1" Outdoor Display with Android 8.1, RK3288 Processor, 3.5mm Audio and HDMI Out
Android All-In-One displays should not be installed in direct sunlight or the internal temperature will exceed the operating temp of 140F and the process or will slow down and possibly stop operating.
Non-touch versions are not stocked, please call for lead time.
Mimo Monitors is proud to introduce the award winning first in a line of small format touch displays designed for optimum outdoor performance. Durable, reliable, and beautifully vibrant, this small format outdoor display is available with or without an Android player and works at an extended temperature range, from -0C to 60C (32F to 140F) degrees Fahrenheit, making it ideal year round, no matter the temperature. To protect from the elements ranging from water, moisture, sand, dust and insects this commercial display is IP65 rated, allowing for hard use in nearly every weather condition. With 1000 nits of light, this display offers stunning, clear, crisp, and easy to see visuals both in sunlight and ambient lighting. For added impact the light sensor adjusts the display's brightness during cloudy days and at nighttime to optimize power consumption and ensure an ideal viewing experience. The Mimo Outdoor High Bright Displays are the perfect digital signage for amusement parks, sports arenas, quick service restaurant order, outdoor kiosks, gas stations, and many more commercial applications.
Features:
- 1280x800 Resolution, 16:10 aspect ratio
- 1000:1 contrast ratio
- 1000-nit brightness (LCD panel)
- 10 point multi-touch capacitive touch panel. Windows and Linux HID support (MAC coming soon)
- High quality panel with 88/88/88/88 viewing angle.
- VESA 100 mount compatibility as standard
- HDMI input with USB for touch
- All aluminum housing designed specifically for outdoor 24/7
Applications:
- Outdoor interactive digital signage
- Outdoor interactive way finding
- Outdoor menu boards with ordering capability
- Outdoor stadiums
- Outdoor amusement parks
- Outdoor restaurants
- Outdoor transportation
- Outdoor service and gas stations
Specifications
7lb
7in
12in
14in
Mimo Monitors
Mimo Monitors
1000 Nit
Digital Signage Systems
1.9"
1280 x 800
Yes
Arm
Mali-T764
Yes
6.2"
120 V AC
Mimo Monitors, Inc
MOT-10180CH
http://www.mimomonitors.com
1
Android 8.1 Oreo
Quad-core (4 Core)
Arm
RK3288
Cortex A17
MOT-10180CH
MOT-10180CH Digital Signage Display
Digital Signage Display
10.1"
100 x 100
9.4"