Mimo Monitors MOD-10180H Digital Signage Display - 10.1" LCD - 1280 x 800 - LED - 1000 Nit - HDMI - USB
Contract Item
Item Code: 6609277
Manufacturer Mimo Monitors, Inc
Description
10" Outdoor Touch or Non-Touch Display
UNSPSC Code
Weight
7lb
Height
7in
Width
12in
Length
14in
Backlight Technology
Led
Brand
Mimo Monitors
Brand Name
Mimo Monitors
Brightness
1000 Nit
Category
Digital Signage Systems
Depth
1.9"
Display Resolution
1280 x 800
Display Screen Type
LCD
Dynamic Contrast Ratio
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
HDMI
Yes
Height
6.2"
Ingress Protection (IP) Rating
IP65
Manufacturer
Mimo Monitors, Inc
Manufacturer Part Number
MOD-10180H
Manufacturer Website Address
http://www.mimomonitors.com
Multi-touch Screen
No
Number of Screens
1
Packaged Quantity
1
Product Model
MOD-10180H
Product Name
MOD-10180H Digital Signage Display
Product Type
Digital Signage Display
Screen Size
10.1"
Touchscreen
No
USB
VESA Mount Standard
100 x 100
Width
9.4"
Compare
Contract Item
Item Code: 6609277
Description
UNSPSC Code
Weight
7lb
7in
12in
Length
14in
Backlight Technology
Led
Brand
Brand Name
Brightness
1000 Nit
Category
Digital Signage Systems
Depth
1.9"
Display Resolution
1280 x 800
Display Screen Type
LCD
Dynamic Contrast Ratio
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
HDMI
6.2"
Ingress Protection (IP) Rating
IP65
Manufacturer
Mimo Monitors, Inc
Manufacturer Part Number
MOD-10180H
Manufacturer Website Address
http://www.mimomonitors.com
Multi-touch Screen
Number of Screens
Packaged Quantity
Product Model
MOD-10180H
Product Name
Product Type
Digital Signage Display
Screen Size
10.1"
Touchscreen
USB
VESA Mount Standard
100 x 100
9.4"