Mimo Monitors M23880-OF 23.8" Open-frame LCD Touchscreen Monitor - 16:9 - 10 ms - 24" Class - Projected Capacitive - 10 Point(s) Multi-touch Screen - 1920 x 1080 - Full HD - Thin Film Transistor (TFT) - 16.7 Million Colors - 250 Nit - LED Backlight - DVI
Contract Item
Item Code: 5524609
Manufacturer Mimo Monitors, Inc
UNSPSC Code
Weight
18lb
Height
26in
Width
8in
Length
19in
Aspect Ratio
16:9
Backlight Technology
Led
Brand
Mimo Monitors
Brand Name
Mimo Monitors
Brightness
250 Nit
Category
Touchscreen Monitors
Color Supported
16.7 Million Colors
Country of Origin
China
Depth
1.7"
DVI
Yes
Features
Tempered Glass
HDMI
Yes
Height
13.6"
Horizontal Viewing Angle
178°
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Mimo Monitors, Inc
Manufacturer Part Number
M23880-OF
Manufacturer Website Address
http://www.mimomonitors.com
Maximum Resolution
1920 x 1080
Multi-touch Screen
Native Contrast Ratio
Number of Simultaneous Touchpoints
10
Operating Power Consumption
27 W
Package Contents
  • M23880-OF Open-frame LCD Touchscreen Monitor
  • 12v Power Supply
  • 4 x Mounting Brackets
  • Screws
  • 1 x VGA cable
  • 1 x DVI cable
  • 1 x USB 2.0
Panel Technology
Thin Film Transistor (TFT)
Product Model
M23880-OF
Product Name
Product Type
Open-frame LCD Touchscreen Monitor
Response Time
10 ms
Screen Mode
Full HD
Screen Size Class
24"
Touchscreen Type
Projected Capacitive
USB
Vertical Viewing Angle
178°
VGA
Viewable Screen Size
23.8"
Width
22.6"
Compare
Contract Item
Item Code: 5524609
UNSPSC Code
Weight
18lb
26in
8in
Length
19in
Aspect Ratio
16:9
Backlight Technology
Led
Brand
Brand Name
Brightness
250 Nit
Category
Touchscreen Monitors
Color Supported
16.7 Million Colors
Country of Origin
China
Depth
1.7"
DVI
Features
Tempered Glass
HDMI
13.6"
Horizontal Viewing Angle
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Mimo Monitors, Inc
Manufacturer Part Number
M23880-OF
Manufacturer Website Address
http://www.mimomonitors.com
Maximum Resolution
1920 x 1080
Multi-touch Screen
Native Contrast Ratio
10
Operating Power Consumption
27 W
Package Contents
  • 12v Power Supply
  • 4 x Mounting Brackets
  • Screws
  • 1 x VGA cable
  • 1 x DVI cable
  • 1 x USB 2.0
Panel Technology
Thin Film Transistor (TFT)
Product Model
M23880-OF
Product Name
Product Type
Response Time
10 ms
Screen Mode
Full HD
Screen Size Class
24"
Touchscreen Type
Projected Capacitive
USB
Vertical Viewing Angle
VGA
Viewable Screen Size
23.8"
22.6"