Mimo Monitors M15680C-OF-B 15.6" Open-frame LCD Touchscreen Monitor - 16:9 - 11 ms - 16" Class - Projected Capacitive - 10 Point(s) Multi-touch Screen - 1920 x 1080 - Full HD - 16.7 Million Colors - 300 Nit - LED Backlight - DVI - HDMI - USB - VGA - Black
Description
15.6" Open Frame, Desk Top or Wall Mountable Multi Point Capacitive Touch 1920x1080 Display, External Power Supply Incl., VGA, HDMI, Black
The M15680C-OF-B LCD display is built so future generation panels can be phased-in without the need for any external changes, making it the perfect product for now and for the future. With options for the 15.6" open frame screen, 20W such as multi-touch (M15680C-OF-B), projected capacitive (PCAP) or non-touch display only (M15680-OF-B) all possible needs are sure to be met. Mimo Monitor customers can buy with confidence knowing that all touch screen frames are backed by a 3 year warranty on the electronics and the touch panel.
Open Frame, Desktop or Wall Mountable 15.6" Wide Viewing Angle 1080p Monitor with Black housing
- 1920x1080 Resolution, 16:9 aspect ratio
- Auto power on after power loss
- Mounting includes front-mount and VESA mount (rear mount optional)
- VGA, and HDMI inputs with USB for touch and external AC/DC power
- Long lasting product cycle-enclosure. Future generation panels phased-in without external changes.
- All black housing
- Mechanical drawings available upon request
Applications:
- Kiosk information system
- Gaming and amusement
- Light industrial shop-floor automation
- Desktop applications
- Wall mount applications
Specifications
16:9
Led
Mimo Monitors
Mimo Monitors
300 Nit
Touchscreen Monitors
16.7 Million Colors
1.8"
Yes
RoHS
Yes
Anti-Glare
9.8"
Mimo Monitors, Inc
M15680C-OF-B
http://www.mimomonitors.com
1920 x 1080
Wall Mountable
700:1
20 W
Tabletop
Black
M15680C-OF-B
M15680C-OF-B Open-Frame Touchscreen LCD Monitor
Open-frame LCD Touchscreen Monitor
11 ms
Full HD
16"
Projected Capacitive
100 x 100
15.6"
15"