Mimo Monitors M15680-OF-B 15.6" Full HD LED Open-frame LCD Monitor - 16:9 - Black - 16" Class - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colors - 300 Nit - 11 ms - 60 Hz Refresh Rate - DVI - HDMI - VGA
Category Monitors
Contract Item
Item Code: 5888433
Category Monitors
Manufacturer Mimo Monitors, Inc
Description
There is no shortage of choice when it comes to the 15.6" HDMI computer display. Take your pick of projected capacitive (PCAP) multi-touch (M15680C-OF-B) or non-touch display only (M15680-OF-B).Mimo Monitors is proud to stand behind their products and offer a 3 year warranty on the touch panel and all electronics.
Open Frame, Desktop or Wall Mountable 15.6" Wide Viewing Angle 1080p Monitor with black housing
  • 1920x1080 Resolution, 16:9 aspect ratio
  • Mounting includes front-mount and VESA mount (rear mount optional)
  • Auto power on after power loss
  • VGA, and HDMI inputs and external AC/DC power
  • All black housing
  • Mechanical drawings available upon request
Applications:
  • Kiosk information system
  • Gaming and amusement
  • Light industrial shop-floor automation
  • Desktop, information or check-in
  • Wall mount application.
UNSPSC Code
Aspect Ratio
16:9
Backlight Technology
Led
Brand
Mimo Monitors
Brand Name
Mimo Monitors
Brightness
300 Nit
Category
Monitors
Color
Black
Color Supported
16.7 Million Colors
Country of Origin
China
Depth
1.8"
DVI
Yes
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Features
Anti-Glare
HDMI
Height
9.8"
Horizontal Viewing Angle
178°
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Mimo Monitors, Inc
Manufacturer Part Number
M15680-OF-B
Manufacturer Website Address
http://www.mimomonitors.com
Maximum Resolution
1920 x 1080
Mount Type
Wall Mountable
Native Contrast Ratio
700:1
Number of HDMI Inputs
1
Number of Screens
1
Off-Mode Power Consumption
2 W
Operating Power Consumption
20 W
Package Contents
  • M15680-OF-B Widescreen Open-frame LCD Monitor*
  • External Power Supply
Product Color
Black
Product Model
M15680-OF-B
Product Name
Product Type
Open-frame LCD Monitor
Response Time
11 ms
Screen Mode
Full HD
Screen Size Class
16"
Standard Refresh Rate
60 Hz
USB
Vertical Viewing Angle
178°
VESA Mount Compatible
VGA
Viewable Screen Size
15.6"
Width
15"
Compare
Contract Item
Item Code: 5888433
Description
  • All black housing
Applications:
  • Kiosk information system
  • Gaming and amusement
  • Wall mount application.
UNSPSC Code
Aspect Ratio
16:9
Backlight Technology
Led
Brand
Brand Name
Brightness
300 Nit
Category
Monitors
Color
Color Supported
16.7 Million Colors
Country of Origin
China
Depth
1.8"
DVI
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Features
Anti-Glare
HDMI
Height
9.8"
Horizontal Viewing Angle
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Mimo Monitors, Inc
Manufacturer Part Number
M15680-OF-B
Manufacturer Website Address
http://www.mimomonitors.com
Maximum Resolution
1920 x 1080
Mount Type
Wall Mountable
Native Contrast Ratio
700:1
Number of HDMI Inputs
Number of Screens
Off-Mode Power Consumption
2 W
Operating Power Consumption
20 W
Package Contents
  • External Power Supply
Product Color
Product Model
M15680-OF-B
Product Name
Product Type
Open-frame LCD Monitor
Response Time
11 ms
Screen Mode
Full HD
Screen Size Class
16"
Standard Refresh Rate
60 Hz
USB
Vertical Viewing Angle
VESA Mount Compatible
VGA
Viewable Screen Size
15.6"
Width
15"