Middle Atlantic RLA Series Rack, RLA19-1245B - 45U Rack Height x 19" Rack Width x 3" Rack Depth - Black Powder Coat - Aluminum - 1600 lb Static/Stationary Weight Capacity
Category Rack Equipment
Contract Item
Item Code: 5539166
Category Rack Equipment
Manufacturer Legrand Group
Description
RLA19-1245B
The industry standard RLA Series two post open frame rack incorporates a 15" deep heavy-duty aluminum base and includes holes so that the rack can be secured to the floor. 12-24 threaded front and rear, with numbered rackspace increments. Includes 50 rack screws.
UNSPSC Code
Weight
28.35lb
Height
4.4in
Width
7in
Length
86in
Assembly Required
Yes
Brand
Middle Atlantic
Brand Name
Middle Atlantic
Category
Rack Equipment
Depth
15"
Environmental Certification
Greenguard
Environmentally Friendly
Yes
Features
Cable Management
Height
84"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Legrand Group
Manufacturer Part Number
RLA191245B
Package Contents
  • RLA Series Rack, RLA19-1245B
  • 50 x Pieces of 12-24 Threaded Rack Screws
Product Color
Black powder coat
Product Family
RLA
Product Material
Aluminum
Product Model
RLA19-1245B
Product Name
RLA Series Rack, RLA19-1245B
Product Series
RLA
Product Type
Rack Frame
Rack Depth
3"
Rack Height
45U
Rack Width
19"
Static/Stationary Weight Capacity
1600 lb
Width
20.3"
Compare
Contract Item
Item Code: 5539166
Manufacturer Legrand Group
Description
RLA19-1245B
UNSPSC Code
Weight
4.4in
7in
Length
86in
Assembly Required
Brand
Brand Name
Category
Rack Equipment
Depth
15"
Environmental Certification
Greenguard
Environmentally Friendly
Features
Cable Management
84"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Legrand Group
Manufacturer Part Number
RLA191245B
Package Contents
  • RLA Series Rack, RLA19-1245B
Product Color
Black powder coat
Product Family
Product Material
Aluminum
Product Model
RLA19-1245B
Product Name
RLA Series Rack, RLA19-1245B
Product Series
Product Type
Rack Frame
Rack Depth
3"
Rack Height
45U
Rack Width
19"
20.3"