Middle Atlantic RIB-3-MRK-42 Riser Base - Black - Steel
Category Rack Equipment
Contract Item
Item Code: 5539078
Category Rack Equipment
Manufacturer Legrand Group
Description
Timesaving and practical, the Raised Floor Enclosure System™ consists of 2-1/2" high riser bases, which provide the ability to perform field rough-in procedures prior to the arrival of the racks and enclosures. Also handy as a lower cable chase for passing cables between racks in multi-bay applications, riser bases feature 1/8" thick fully welded construction and an attractive black powder coat finish. Riser bases feature knockouts for passing cables between joined riser bases. Riser feet bring riser bases to a 12" height for use with raised floors. Raised floor support angles support floor tiles when used with riser bases and feet. Custom width, depth and height RIB Series riser bases are also available,
Weight
60lb
Height
4in
Width
45in
Length
67.5in
Brand
Middle Atlantic
Brand Name
Middle Atlantic
Category
Rack Equipment
Depth
42"
Environmental Certification
EU RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Features
Cable Management
Height
2.5"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Legrand Group
Manufacturer Part Number
RIB3MRK42
Product Color
Black
Product Family
RIB
Product Material
Steel
Product Model
RIB-3-MRK-42
Product Name
RIB-3-MRK-42 Riser Base
Product Series
RIB
Product Type
Riser Base
Width
66"
Compare
Contract Item
Item Code: 5539078
Manufacturer Legrand Group
Description
Weight
60lb
4in
45in
Length
67.5in
Brand
Brand Name
Category
Rack Equipment
Depth
42"
Environmental Certification
EU RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Features
Cable Management
2.5"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Legrand Group
Manufacturer Part Number
RIB3MRK42
Product Color
Black
Product Family
Product Material
Steel
Product Model
RIB-3-MRK-42
Product Name
RIB-3-MRK-42 Riser Base
Product Series
Product Type
Riser Base
66"