Middle Atlantic PD-DC-300-24V 24-Outlets PDU - NEMA 5-15P - 24 x Screw Terminal - 120 V AC, 230 V AC - 0U/1U - Rack-mountable
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 5538673
Category PDUs
Manufacturer Legrand Group
Description
Optimize any installation with the industry-leading power capacity of the fixed voltage, DC Power Distribution line. These solutions not only remove messy, space-consuming, unreliable wall warts and other power clutter from the design, but also provide maximum power to support a multitude of 12V devices. The 300W unit provides high current capacity to an extensive number of 12V outputs, maximizing the same voltage in the single unit. The multi-mount design can be installed in an available 1RU space or at the back or side of the rack for zero-U mounting, providing ultimate installation flexibility. Promoting enhanced design of system power demands, while still providing a seamless install experience, the 300W DC Power Distribution line is innovatively engineered for multiple applications spanning markets from North America to Europe.
UNSPSC Code
Weight
8.1lb
Height
12in
Width
4.38in
Length
18.5in
Brand
Middle Atlantic
Brand Name
Middle Atlantic
Category
PDUs
Depth
7.3"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Height
1.8"
Input Current
12.50 A
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
120 V AC - 230 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Legrand Group
Manufacturer Part Number
PD-DC-300-24V
Mount Type
Rack-mountable
Output Voltage
24 V DC
Package Contents
  • PD-DC-300-24V 24-Outlets PDU
  • Flexible Mounting Hardware
  • Color-coded Screw Terminal Connectors to Connect Devices
  • 1 x 6ft IEC Power Cord
Plug/Connector Detail
1 x NEMA 5-15P
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Power Rating (Watt)
300 W
Product Model
PD-DC-300-24V
Product Name
PD-DC-300-24V 24-Outlets PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Surge Protection
Rack Height
0U/1U
Receptacle Detail
24 x Screw Terminal
Receptacle Type
Screw Terminal
Width
19"
Compare
Contract Item
Item Code: 5538673
Manufacturer Legrand Group
Description
UNSPSC Code
Weight
8.1lb
12in
4.38in
Length
18.5in
Brand
Brand Name
Category
PDUs
Depth
7.3"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
1.8"
Input Current
12.50 A
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
120 V AC - 230 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Legrand Group
Manufacturer Part Number
PD-DC-300-24V
Mount Type
Rack-mountable
Output Voltage
24 V DC
Package Contents
  • PD-DC-300-24V 24-Outlets PDU
  • Flexible Mounting Hardware
  • 1 x 6ft IEC Power Cord
Plug/Connector Detail
1 x NEMA 5-15P
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Power Rating (Watt)
300 W
Product Model
PD-DC-300-24V
Product Name
PD-DC-300-24V 24-Outlets PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Surge Protection
Rack Height
0U/1U
Receptacle Detail
24 x Screw Terminal
Receptacle Type
Screw Terminal
19"