Middle Atlantic EWR-12-22SD Rack Cabinet - 12U Rack Height x 19" Rack Width - Wall Mountable - Black - 150 lb Maximum Weight Capacity
Category Rack Equipment
Contract Item
Item Code: 5538253
Category Rack Equipment
Manufacturer Legrand Group
UNSPSC Code
Weight
75.3lb
Height
25in
Width
27in
Length
31in
Brand
Middle Atlantic
Brand Name
Middle Atlantic
Category
Rack Equipment
Depth
22"
Environmental Certification
Greenguard
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
Wall Mountable
Height
28"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Legrand Group
Manufacturer Part Number
EWR1222SD
Maximum Weight Capacity
150 lb
Package Contents
  • EWR-12-22SD Rack Cabinet
  • Solid Front Door
Product Color
Black
Product Family
EWR
Product Model
EWR-12-22SD
Product Name
EWR-12-22SD Rack Cabinet
Product Series
EWR
Product Type
Rack Cabinet
Rack Height
12U
Rack Width
19"
Width
23.4"
Compare
Contract Item
Item Code: 5538253
Manufacturer Legrand Group
UNSPSC Code
Weight
75.3lb
25in
27in
Length
31in
Brand
Brand Name
Category
Rack Equipment
Depth
22"
Environmental Certification
Greenguard
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
Wall Mountable
28"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Legrand Group
Manufacturer Part Number
EWR1222SD
Maximum Weight Capacity
150 lb
Package Contents
  • EWR-12-22SD Rack Cabinet
  • Solid Front Door
Product Color
Black
Product Family
Product Model
EWR-12-22SD
Product Name
EWR-12-22SD Rack Cabinet
Product Series
Product Type
Rack Cabinet
Rack Height
12U
Rack Width
19"
23.4"