Middle Atlantic DRK Series Rack, DRK19-44-36 - 44U Rack Height x 19" Rack Width x 28.75" Rack Depth - Floor Standing - Black Powder Coat - Steel - 10000 lb Static/Stationary Weight Capacity
Category Rack Equipment
Contract Item
Item Code: 5538049
Category Rack Equipment
Manufacturer Legrand Group
Description
DRK19-44-36LRD
Purpose-built to support high-density cable management, the DRK series rack enclosures has a 30" wide footprint for abundant internal cable space and can accommodate 19" panel width equipment. Specify a DRK for use in network patching and other cable-heavy applications, and where seismic certification and open or removable sides are required or preferred.
UNSPSC Code
Weight
190lb
Height
89in
Width
48in
Length
40in
Brand
Middle Atlantic
Brand Name
Middle Atlantic
Category
Rack Equipment
Depth
36"
Environmental Certification
Greenguard
Environmentally Friendly
Yes
Features
Cable Management
Form Factor
Floor Standing
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Legrand Group
Manufacturer Part Number
DRK194436LRD
Package Contents
  • DRK Series Rack, DRK19-44-36LRD
  • 100 x Rack Screws
  • Partially Vented Locking-Rear Door
  • MW-10FT
Product Color
Black powder coat
Product Family
DRK
Product Material
Steel
Product Model
DRK19-44-36LRD
Product Name
DRK Series Rack, DRK19-44-36
Product Series
DRK
Product Type
Rack Cabinet
Rack Depth
28.75"
Rack Height
44U
Rack Width
19"
Static/Stationary Weight Capacity
10000 lb
Weight (approximate)
190 lb
Width
30"
Compare
Contract Item
Item Code: 5538049
Manufacturer Legrand Group
Description
DRK19-44-36LRD
UNSPSC Code
Weight
Height
89in
48in
Length
40in
Brand
Brand Name
Category
Rack Equipment
Depth
36"
Environmental Certification
Greenguard
Environmentally Friendly
Yes
Features
Cable Management
Form Factor
Floor Standing
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Legrand Group
Manufacturer Part Number
DRK194436LRD
Package Contents
  • 100 x Rack Screws
  • MW-10FT
Product Color
Black powder coat
Product Family
Product Material
Steel
Product Model
DRK19-44-36LRD
Product Name
DRK Series Rack, DRK19-44-36
Product Series
Product Type
Rack Cabinet
Rack Depth
28.75"
Rack Height
44U
Rack Width
19"
10000 lb
Weight (approximate)
30"