Middle Atlantic DRK Series Rack, DRK19-44-36 - 44U Rack Height x 19" Rack Width x 24.25" Rack Depth - Floor Standing - Black Powder Coat - Steel - 10000 lb Static/Stationary Weight Capacity
Category Rack Equipment
Contract Item
Item Code: 5538047
Category Rack Equipment
Manufacturer Legrand Group
Description
DRK19-44-36
Purpose-built to support high-density cable management, the DRK series rack enclosures has a 30" wide footprint for abundant internal cable space and can accommodate 19" panel width equipment. Specify a DRK for use in network patching and other cable-heavy applications, and where seismic certification and open or removable sides are required or preferred.
UNSPSC Code
Weight
264lb
Height
89in
Width
33in
Length
44in
Rack Equipment
Depth
36"
Environmental Certification
Greenguard
Environmentally Friendly
Yes
Features
Cable Management
Form Factor
Floor Standing
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer Part Number
DRK194436
Package Contents
  • DRK Series Rack, DRK19-44-36
  • 100 x Rack Screws
  • Partially Vented Locking-Rear Door
  • MW-10FT
Product Color
Black powder coat
Product Family
DRK
Product Material
Steel
Product Model
DRK19-44-36
Product Name
DRK Series Rack, DRK19-44-36
Product Series
DRK
Product Type
Rack Cabinet
Rack Depth
24.25"
Rack Width
19"
Static/Stationary Weight Capacity
10000 lb
Weight (approximate)
220 lb
Width
30"
Compare
Contract Item
Item Code: 5538047
Manufacturer Legrand Group
Description
DRK19-44-36
UNSPSC Code
Weight
264lb
Height
89in
33in
Length
44in
Rack Equipment
Depth
36"
Environmental Certification
Greenguard
Environmentally Friendly
Yes
Features
Cable Management
Form Factor
Floor Standing
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer Part Number
DRK194436
Package Contents
  • DRK Series Rack, DRK19-44-36
  • 100 x Rack Screws
  • MW-10FT
Product Color
Black powder coat
Product Family
Product Material
Steel
Product Model
DRK19-44-36
Product Name
DRK Series Rack, DRK19-44-36
Product Series
Product Type
Rack Cabinet
Rack Depth
24.25"
Rack Width
19"
10000 lb
Weight (approximate)
220 lb
30"