Middle Atlantic CWR-26-26VD Vented Door Rack Cabinet (8-Rings) - For Patch Panel - 26U Rack Height x 19" Rack Width x 24" Rack Depth - Floor Standing, Wall Mountable - Black Powder Coat - Steel - 200 lb Maximum Weight Capacity
Category Rack Equipment
Contract Item
Item Code: 5537979
Category Rack Equipment
Manufacturer Legrand Group
Description
UNSPSC Code
Weight
140lb
Height
54.38in
Width
26.5in
Length
29.88in
Application/usage
Patch Panel
Assembly Required
No
Brand
Middle Atlantic
Brand Name
Middle Atlantic
Category
Rack Equipment
Depth
26"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
Floor Standing
Height
49.4"
Manufacturer
Legrand Group
Maximum Weight Capacity
200 lb
Product Color
Black powder coat
Product Family
CWR
Product Material
Steel
Product Series
CWR
Product Type
Rack Cabinet
Rack Depth
24"
Rack Height
26U
Rack Width
19"
Width
26"
Compare
Contract Item
Item Code: 5537979
Manufacturer Legrand Group
Description
UNSPSC Code
Weight
140lb
54.38in
26.5in
Length
29.88in
Application/usage
Patch Panel
Assembly Required
No
Brand
Brand Name
Category
Rack Equipment
Depth
26"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
Floor Standing
49.4"
Manufacturer
Legrand Group
Maximum Weight Capacity
200 lb
Product Color
Black powder coat
Product Family
Product Material
Steel
Product Series
Product Type
Rack Cabinet
Rack Depth
24"
Rack Height
26U
Rack Width
19"
26"