Middle Atlantic CWR-12-17VD Rack Cabinet Vented Front Door (4-Rings) - For Patch Panel - 12U Rack Height x 19" Rack Width x 15" Rack Depth - Floor Standing, Wall Mountable - Black Powder Coat - Steel - 200 lb Maximum Weight Capacity
Category Rack Equipment
Contract Item
Item Code: 5537929
Category Rack Equipment
Manufacturer Legrand Group
Description
UNSPSC Code
Weight
92lb
Height
25.8in
Width
22in
Length
27.5in
Application/usage
Patch Panel
Assembly Required
No
Brand
Middle Atlantic
Brand Name
Middle Atlantic
Category
Rack Equipment
Depth
17"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
Floor Standing
Height
24.9"
Manufacturer
Legrand Group
Maximum Weight Capacity
200 lb
Product Color
Black powder coat
Product Family
CWR
Product Material
Steel
Product Series
CWR
Product Type
Rack Cabinet
Rack Depth
15"
Rack Height
12U
Rack Width
19"
Width
26"
Compare
Contract Item
Item Code: 5537929
Manufacturer Legrand Group
Description
UNSPSC Code
Weight
92lb
25.8in
22in
Length
27.5in
Application/usage
Patch Panel
Assembly Required
No
Brand
Brand Name
Category
Rack Equipment
Depth
17"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
Floor Standing
24.9"
Manufacturer
Legrand Group
Maximum Weight Capacity
200 lb
Product Color
Black powder coat
Product Family
Product Material
Steel
Product Series
Product Type
Rack Cabinet
Rack Depth
15"
Rack Height
12U
Rack Width
19"
26"