Geist VSSB204-101R15 20-Outlets PDU - Basic - NEMA 5-15P - 20 x NEMA 5-15R - 120 V AC - 0U - Vertical - Rack-mountable
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 5492588
Category PDUs
Manufacturer Vertiv
Description
UNSPSC Code
Weight
9lb
Height
3in
Width
5in
Length
68in
Brand
Geist
Brand Name
Geist
Category
PDUs
Country of Origin
United States
Depth
1.6"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Input Current
15 A
Input Voltage
120 V AC
Length
66.3"
Limited Warranty
5 Year
Manufacturer
VERTIV
Manufacturer Part Number
38632
Manufacturer Website Address
http://www.vertiv.com/
Marketing Information
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage
120 V AC
PDU Type
Basic
Plug/Connector Detail
1 x NEMA 5-15P
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Power Rating (Watt)
1400 W
Product Model
VSSB204-101R15
Product Name
VSSB204-101R15 20-Outlets PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Surge Protection
Rack Height
0U
Receptacle Detail
20 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Width
1.6"
Compare
Contract Item
Item Code: 5492588
Manufacturer Vertiv
Description
UNSPSC Code
Weight
9lb
Height
3in
5in
68in
Brand
Brand Name
Category
PDUs
Country of Origin
United States
Depth
1.6"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Input Current
15 A
Input Voltage
120 V AC
66.3"
Limited Warranty
5 Year
Manufacturer
VERTIV
Manufacturer Part Number
38632
Manufacturer Website Address
http://www.vertiv.com/
Marketing Information
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage
120 V AC
PDU Type
Basic
Plug/Connector Detail
1 x NEMA 5-15P
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Power Rating (Watt)
1400 W
Product Model
VSSB204-101R15
Product Name
VSSB204-101R15 20-Outlets PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Surge Protection
Rack Height
0U
Receptacle Detail
20 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
1.6"