Geist NSVA100-101S15 10-Outlets PDU - Basic - NEMA 5-15P - 10 x NEMA 5-15R - 120 V AC - 0U - Vertical - Rack-mountable
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 5492420
Category PDUs
Manufacturer Vertiv
Description
UNSPSC Code
Weight
6lb
Height
3in
Width
5in
Length
41in
Brand
Geist
Brand Name
Geist
Category
PDUs
Country of Origin
United States
Depth
1.6"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Input Current
15 A
Input Voltage
120 V AC
Length
38.5"
Limited Warranty
5 Year
Manufacturer
VERTIV
Manufacturer Website Address
http://www.vertiv.com/
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage
120 V AC
PDU Type
Basic
Plug/Connector Detail
1 x NEMA 5-15P
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Power Rating (Watt)
1400 W
Product Type
PDU
Protection Type
Overcurrent Protection
Rack Height
0U
Receptacle Detail
10 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Width
1.6"
Compare
Contract Item
Item Code: 5492420
Manufacturer Vertiv
Description
UNSPSC Code
Weight
6lb
Height
3in
5in
41in
Brand
Brand Name
Category
PDUs
Country of Origin
United States
Depth
1.6"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Input Current
15 A
Input Voltage
120 V AC
38.5"
Limited Warranty
5 Year
Manufacturer
VERTIV
Manufacturer Website Address
http://www.vertiv.com/
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage
120 V AC
PDU Type
Basic
Plug/Connector Detail
1 x NEMA 5-15P
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Power Rating (Watt)
1400 W
Product Type
PDU
Protection Type
Overcurrent Protection
Rack Height
0U
Receptacle Detail
10 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
1.6"