Geist BRE160-0020/16 16-Outlets PDU - Basic - IEC 60320 C20 - 16 x IEC 60320 C13 - 208 V AC - 1U - Horizontal - Rack-mountable
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 5492609
Category PDUs
Manufacturer Vertiv
Description
UNSPSC Code
Weight
7.15lb
Height
2.7in
Width
21.9in
Length
13.4in
Brand
Geist
Brand Name
Geist
Category
PDUs
Country of Origin
United States
Depth
6.5"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Height
1.7"
Input Current
20 A
Input Voltage
208 V AC
Limited Warranty
5 Year
Manufacturer
VERTIV
Manufacturer Part Number
50012
Manufacturer Website Address
http://www.vertiv.com/
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Horizontal
Output Voltage
208 V AC
PDU Type
Basic
Plug/Connector Detail
1 x IEC 60320 C20
Plug/Connector Type
IEC 60320 C20
Power Rating (Watt)
3300 W
Product Type
PDU
Protection Type
Overcurrent Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
16 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Width
17"
Compare
Contract Item
Item Code: 5492609
Manufacturer Vertiv
Description
UNSPSC Code
Weight
7.15lb
2.7in
21.9in
Length
13.4in
Brand
Brand Name
Category
PDUs
Country of Origin
United States
Depth
6.5"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
1.7"
Input Current
20 A
Input Voltage
208 V AC
Limited Warranty
5 Year
Manufacturer
VERTIV
Manufacturer Part Number
50012
Manufacturer Website Address
http://www.vertiv.com/
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Horizontal
Output Voltage
208 V AC
PDU Type
Basic
Plug/Connector Detail
1 x IEC 60320 C20
Plug/Connector Type
IEC 60320 C20
Power Rating (Watt)
3300 W
Product Type
PDU
Protection Type
Overcurrent Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
16 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
17"