Electro-Voice ELX200-12 2-way Wall Mountable Speaker - 300 W RMS - Black - 1200 W (PMPO) - 12" - 1" Titanium Tweeter - 77 Hz to 17 kHz - 8 Ohm
Contract Item
Item Code: 6472686
Manufacturer The Bosch Group
Description
  • 1200 W (peak), 128 dB peak SPL system that is reliability verified with over 500 hours of abuse testing and endurance testing to 4x typical industry practices.
  • 1.4 inch DH-1C (1 inch exit) titanium compression driver for extended transparent high-frequency response
UNSPSC Code
Weight
37.7lb
Height
16.5in
Width
26.14in
Length
16.34in
Brand
Own Brand
Category
Component Speakers
Country of Origin
China
Crossover Type
2-way
Depth
13.54"
Form Factor
Wall Mountable
Height
24.8"
Impedance
8 Ohm
Manufacturer
The Bosch Group
Manufacturer Website Address
http://www.bosch.com
Maximum Frequency Response
17 kHz
PMPO Output Power
1200 W
Product Color
Black
Product Type
Speaker
RMS Output Power
300 W
Sensitivity
93 dB
Tweeter Driver Material
Titanium
Tweeter Driver Size
1"
Weight (approximate)
33.51 lb
Width
14.3"
Woofer Driver Size
12"
Compare
Contract Item
Item Code: 6472686
Manufacturer The Bosch Group
Description
UNSPSC Code
Weight
37.7lb
16.5in
26.14in
Length
16.34in
Brand
Own Brand
Category
Component Speakers
Country of Origin
China
Crossover Type
2-way
Depth
13.54"
Form Factor
Wall Mountable
24.8"
Impedance
8 Ohm
Manufacturer
The Bosch Group
Manufacturer Website Address
http://www.bosch.com
Maximum Frequency Response
17 kHz
PMPO Output Power
1200 W
Product Color
Black
Product Type
Speaker
RMS Output Power
300 W
Sensitivity
93 dB
Tweeter Driver Material
Titanium
Tweeter Driver Size
1"
Weight (approximate)
33.51 lb
14.3"
Woofer Driver Size
12"