CyberPower Switched ATS PDU PDU24004 12-Outlets PDU - Metered - IEC 60320 C14 - 12 x IEC 60320 C13 - 230 V AC - Network (RJ-45) - 1U - Horizontal - Rack-mountable
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 6505231
Category PDUs
Manufacturer CyberPower Systems, Inc
Description
UNSPSC Code
Weight
13lb
Height
5in
Width
22in
Length
16in
Brand
CyberPower
Brand Name
CyberPower
Category
PDUs
Country of Origin
China
Depth
8.5"
Design
Modular
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Height
1.8"
Input Current
15 A
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU24004
Manufacturer Website Address
http://www.cyberpowersystems.com
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Horizontal
Network (RJ-45)
Yes
Output Voltage
230 V AC
Output Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
PDU Type
Metered
Phase
Single Phase
Plug/Connector Detail
2 x IEC 60320 C14
Plug/Connector Type
IEC 60320 C14
Product Color
Black
Product Family
Metered ATS PDU
Product Model
PDU24004
Product Name
Switched ATS PDU PDU24004 12-Outlets PDU
Product Series
Metered ATS PDU
Product Type
PDU
Rack Height
1U
Receptacle Detail
12 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
7.41 lb
Width
17.1"
Compare
Contract Item
Item Code: 6505231
Description
UNSPSC Code
Weight
13lb
5in
22in
Length
16in
Brand
Brand Name
Category
PDUs
Country of Origin
China
Depth
8.5"
Design
Modular
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
1.8"
Input Current
15 A
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU24004
Manufacturer Website Address
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Horizontal
Network (RJ-45)
Output Voltage
230 V AC
Output Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
PDU Type
Metered
Phase
Single Phase
Plug/Connector Detail
2 x IEC 60320 C14
Plug/Connector Type
IEC 60320 C14
Product Color
Black
Product Family
Product Model
PDU24004
Product Name
Product Series
Product Type
PDU
Rack Height
1U
Receptacle Detail
12 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
7.41 lb
17.1"