Category Industrial UPS
Contract Item
Item Code: 3547711
Category Industrial UPS
Manufacturer CyberPower Systems, Inc
Description
The PR2200LCD unit has a capacity of 2200VA/1980Watts, (10) receptacles NEMA 5-15R (8) & 5-20R (2) and (4) maintenance-free, user-replaceable 12V/17Ah batteries. This unit offers connectivity via 1 HID USB, 1 DB9 serial and 1 emergency power off (EPO) port.
  • Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
  • 2200 VA load capacity - work without any interruption during power outages
  • Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 1980 W load capacity
  • Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 7.80 minute at full load
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
120.8lb
Height
21.88in
Width
12.75in
Length
25.75in
Alarm
OVERLOAD
AVR
Yes
Backup/Run Time (Full Load)
7.80 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
25.80 Minute
Battery Characteristics
Maintenance-Free
Battery Chemistry
Lead Acid
Brand
CyberPower
Brand Name
CyberPower
Category
Industrial UPS
Depth
20.2"
Energy Star
No
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form Factor
Tower
Height
17"
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity
2200 VA
Load Capacity (VA)
2200 VA
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PR2200LCD
Manufacturer Website Address
http://www.cyberpowersystems.com
Network Management
SNMP/HTTP Remote Monitoring
Number Of Batteries
4
Output Voltage
120 V AC
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
Product Family
Smart App Sinewave UPS
Product Model
PR2200LCD
Product Name
Smart App Sinewave PR2200LCD 2200VA Pure Sine Wave Tower LCD UPS
Product Series
Smart App Sinewave UPS
Product Type
Line-interactive UPS
Receptacle Detail
8 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Serial Port
Software Included
PowerPanel Business Edition Software
Status Indicators
  • Power On
  • Wiring Fault
  • AC Power
  • Battery Power
  • Replace Battery
Typical Battery Recharge Time
8 Hour
USB (HID Compliant) Port
Weight (approximate)
116 lb
Width
7.7"
Compare
Contract Item
Item Code: 3547711
Description
More from the Manufacturer
UNSPSC Code
Weight
120.8lb
21.88in
12.75in
Length
25.75in
Alarm
OVERLOAD
AVR
Backup/Run Time (Full Load)
7.80 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
25.80 Minute
Battery Characteristics
Maintenance-Free
Battery Chemistry
Lead Acid
Brand
Brand Name
Category
Industrial UPS
Depth
20.2"
Energy Star
No
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Form Factor
Tower
17"
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity
Load Capacity (VA)
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
Network Management
SNMP/HTTP Remote Monitoring
Number Of Batteries
4
Output Voltage
120 V AC
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
Product Family
Product Model
Product Name
Product Series
Product Type
Line-interactive UPS
Receptacle Detail
8 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Serial Port
Software Included
Status Indicators
  • Power On
  • Wiring Fault
  • AC Power
  • Battery Power
  • Replace Battery
Typical Battery Recharge Time
8 Hour
USB (HID Compliant) Port
Weight (approximate)
116 lb
7.7"