CyberPower PDU41005 Single Phase 100 - 240 VAC 20A Switched PDU - 8 Outlets, 10 ft, IEC-320 C20, Horizontal, 1U, SNMP, LCD, 3YR Warranty
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 6620006
Description
The CyberPower PDU41005 is an 8-outlet, 1U rackmount switched power distribution unit (PDU) that provides 100V-240V 20A output. It distributes power to 8 IEC-320 C13 receptacles from a single IEC-320 C20 plug with unfiltered electrical pass-through. The switched outlet receptacles can be managed individually or collectively over the network using the CyberPower Management Console, a web browser, and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally by using the multifunction LCD.
UNSPSC Code
Weight
8.6lb
Height
2.7in
Width
19.6in
Length
10.2in
PDUs
Country of Origin
China
Depth
4.4"
Height
1.8"
Input Current
20 A
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 240 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer Part Number
PDU41005
Mounting Orientation
Horizontal/Vertical
Network (RJ-45)
Yes
Output Voltage Range
100 V AC - 240 V AC
PDU Type
Switched
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
IEC 60320 C20
Product Color
Black
Product Model
PDU41005
Product Name
PDU41005 8-Outlet PDU
Product Type
PDU
Rack Height
1U
Receptacle Detail
8 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
4.63 lb
Width
17.1"
Compare
Contract Item
Item Code: 6620006
Description
UNSPSC Code
Weight
8.6lb
2.7in
19.6in
Length
10.2in
PDUs
Country of Origin
China
Depth
4.4"
Environmental Certification
RoHS
1.8"
Input Current
20 A
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 240 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer Part Number
PDU41005
Mounting Orientation
Horizontal/Vertical
Network (RJ-45)
Yes
Output Voltage Range
100 V AC - 240 V AC
PDU Type
Switched
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
IEC 60320 C20
Product Color
Black
Product Model
PDU41005
Product Name
PDU41005 8-Outlet PDU
Product Type
PDU
Rack Height
1U
Receptacle Detail
8 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
4.63 lb
17.1"