CyberPower PDU30SWHVT19ATNET 200 - 240 VAC 30A Switched ATS PDU - 19 Outlets, 10 ft, 2 x NEMA L6-30P, Horizontal, 2U, LCD, 3YR Warranty
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 4093500
Description
The CyberPower PDU30SWHVT19ATNET, a 19-outlet (rear), 2U rackmount switched automatic transfer switch (ATS) power distribution unit (PDU), provides 200-240V 30A output. It distributes unfiltered electrical pass-through to to 19 receptacles--16 IEC-320 C13, 2 IEC-320 C19, and 1 NEMA L6-30R receptacles-from redundant NEMA L6-30P plugs. Dual power cords can be plugged into separate power sources to provide redundancy to single-corded connected equipment. If power for the primary source exceeds the lower or upper thresholds, or if power fails, the PDU will switch to the secondary power source to ensure continuous operation. The PDU will switch back to the primary power source when incoming power becomes stable.
Power Distribution
Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
Outlet Switching
Automatic Transfer Switch
LCD Panel
Upgradeable Hardware & LCD Firmware
Are updatable to the latest versions by using the serial communication port and included cable.
Serial Communication Port & Cable
Used to update/upgrade the hardware and LCD firmware.
Environmental Sensor Option
Supports optional environment sensor (ENVIROSENSOR).
SNMP/HTTP Card
Protocol Support
Administrative Rights
UNSPSC Code
Weight
22.1lb
Height
7.3in
Width
17in
Length
21.7in
PDUs
Cord Length
10 ft
Country of Origin
China
Depth
9.3"
Height
3.5"
Input Current
30 A
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Limited Warranty
3 Year
Rack-mountable
Output Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
PDU Type
Switched Auto Transfer Switch
Phase
Single Phase
Plug/Connector Detail
2 x NEMA L6-30P
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Product Family
Switched ATS PDU
Product Series
Switched ATS PDU
Product Type
PDU
Rack Height
2U
Receptacle Detail
1 x NEMA L6-30R
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
16.76 lb
Width
17.1"
Compare
Contract Item
Item Code: 4093500
Description
Power Distribution
Outlet Switching
Automatic Transfer Switch
LCD Panel
Environmental Sensor Option
SNMP/HTTP Card
Protocol Support
Administrative Rights
UNSPSC Code
Weight
22.1lb
7.3in
17in
Length
21.7in
PDUs
Cord Length
10 ft
Country of Origin
China
Depth
9.3"
Yes
3.5"
Input Current
30 A
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Limited Warranty
3 Year
Rack-mountable
Output Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
PDU Type
Switched Auto Transfer Switch
Phase
Single Phase
Plug/Connector Detail
2 x NEMA L6-30P
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Product Family
Product Series
Product Type
PDU
Rack Height
2U
Receptacle Detail
1 x NEMA L6-30R
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
16.76 lb
17.1"