CyberPower PDU30BT8F8R Single Phase 100 - 125 VAC 30A Basic PDU - 16 Outlets, 12 ft, NEMA L5-30P, Horizontal, 1U, Lifetime Warranty
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 3547901
Description
The CyberPower PDU30BT8F8R, a 16-outlet (8 front, 8 rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 100 - 125 V 30A output. It distributes power to 16 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA L5-30P twist lock plug with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU30BT8F8R has rugged, industrial-grade metal housing and a 12-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
Power Distribution
Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
Switch-Free Design
Safeguards against accidental power shutdown.
Network-Grade Plugs and Outlets
Long Input Power Cord
Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it's needed.
Twist Lock Plug
Secures an outlet by twisting and locking into place to prevent accidental disconnection.
Cord Retention Tray
Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
UNSPSC Code
Weight
7.6lb
Height
2.5in
Width
9in
Length
20in
PDUs
Depth
2.3"
Height
1.8"
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU30BT8F8R
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Package Contents
  • Basic PDU30BT8F8R 16-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
PDU Type
Basic
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
Product Family
Basic PDU
Product Model
PDU30BT8F8R
Product Name
Product Series
Basic PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
16 x NEMA 5-20R
Receptacle Type
NEMA 5-20R
Weight (approximate)
6 lb
Width
17.5"
Compare
Contract Item
Item Code: 3547901
Description
Power Distribution
Switch-Free Design
Long Input Power Cord
Twist Lock Plug
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
UNSPSC Code
Weight
7.6lb
2.5in
9in
Length
20in
PDUs
Depth
2.3"
Yes
1.8"
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU30BT8F8R
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Package Contents
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
PDU Type
Basic
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
Product Family
Product Model
PDU30BT8F8R
Product Name
Product Series
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
16 x NEMA 5-20R
Receptacle Type
NEMA 5-20R
Weight (approximate)
6 lb
17.5"