CyberPower PDU20SWHVT10ATNET 200 - 240 VAC 20A Switched ATS PDU - 10 Outlets, 10 ft, 2 x NEMA L6-20P, Horizontal, 1U, LCD, 3YR Warranty
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 4093494
Description
The CyberPower PDU20SWHVT10ATNET, 10-outlet 1U rack mount switched auto transfer switch (ATS) PDU, provides 200-240V / 20A output. The PDU distributes power to 10 IEC-320 8-C13 / 2-C14 receptacles from redundant L5-20P plugs. Dual power cords can be plugged into separate power sources to provide redundancy to single-corded equipment. If there is a power failure or an under/over voltage, the PDU will switch to the secondary power source to insure continuous operation.
  • 200V - 240V 20A Switched ATS PDU with 8 IEC-320 C13 outlets, 2 IEC-320 C19 outlets and dual NEMA L6-20P 20A high-voltage input connections
  • Switched Automatic Transfer Switching (ATS) PDU to provide a redundant input power option
  • Digital Display (Load, Voltage, and KW) for on-site monitoring of total PDU load
UNSPSC Code
Weight
15.85lb
Height
4.5in
Width
16.5in
Length
21.5in
PDUs
Cord Length
10 ft
Country of Origin
China
Height
1.8"
Input Current
20 A
Input Voltage
230 V AC
Length
9.3"
Limited Warranty
3 Year
Management
  • Automatic Transfer Switch (ATS)
  • SNMP/HTTP
Rack-mountable
Output Voltage
230 V AC
PDU Type
Switched
Plug/Connector Detail
2 x NEMA L6-20P
Plug/Connector Type
NEMA L6-20P
Product Family
Switched ATS PDU
Product Series
Switched ATS PDU
Product Type
PDU
Rack Height
1U
Receptacle Detail
2 x IEC 60320 C19
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
12.35 lb
Width
17.1"
Compare
Contract Item
Item Code: 4093494
Description
UNSPSC Code
Weight
4.5in
16.5in
21.5in
PDUs
Cord Length
10 ft
Country of Origin
China
Yes
1.8"
Input Current
20 A
Input Voltage
230 V AC
9.3"
Limited Warranty
3 Year
Management
  • SNMP/HTTP
Rack-mountable
Output Voltage
230 V AC
PDU Type
Switched
Plug/Connector Detail
2 x NEMA L6-20P
Plug/Connector Type
NEMA L6-20P
Product Family
Product Series
Product Type
PDU
Rack Height
1U
Receptacle Detail
2 x IEC 60320 C19
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
17.1"