CyberPower PDU20MV20F 100 - 125 VAC 20A Metered PDU - 20 Outlets, 10 ft, NEMA 5-20P, Vertical, 0U, Lifetime Warranty
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 3547925
Description
The CyberPower PDU20MV20F, a 20-outlet (front), 0U vertical rackmount metered power distribution unit (PDU), provides 100 - 125 V 20A output. It distributes power to 20 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA 5-20P plug with unfiltered electrical pass-through. The current draw for connected equipment is displayed in amps on the front LCD for real-time load monitoring.
Power Distribution
Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
Switch-Free Design
Safeguards against accidental power shutdown.
Network-Grade Plugs and Outlets
Long Input Power Cord
Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it's needed.
Cord Retention Tray
Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
UNSPSC Code
Weight
13.8lb
Height
53in
Width
6in
Length
3in
PDUs
Country of Origin
China
Depth
2.3"
Energy Star
No
Height
48"
Input Current
20 A
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer Part Number
PDU20MV20F
Vertical
Output Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Package Contents
  • PDU20MV20F 20-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
PDU Type
Metered
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-20P
Product Family
Metered PDU
Product Model
PDU20MV20F
Product Name
PDU20MV20F 20-Outlets PDU
Product Series
Metered PDU
Receptacle Detail
20 x NEMA 5-20R
Weight (approximate)
9 lb
Width
1.8"
Compare
Contract Item
Item Code: 3547925
Description
Power Distribution
Switch-Free Design
Long Input Power Cord
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
UNSPSC Code
Weight
13.8lb
53in
6in
Length
3in
PDUs
Country of Origin
China
Depth
2.3"
Energy Star
No
Yes
48"
Input Current
20 A
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer Part Number
PDU20MV20F
Vertical
Output Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Package Contents
  • PDU20MV20F 20-Outlets PDU
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
PDU Type
Metered
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-20P
Product Family
Product Model
PDU20MV20F
Product Name
PDU20MV20F 20-Outlets PDU
Product Series
Receptacle Detail
20 x NEMA 5-20R
Weight (approximate)
9 lb
1.8"