CyberPower PDU20MT2F10R 100 - 125 VAC 20A Metered PDU - 12 Outlets, 15 ft, NEMA L5-20P, Horizontal, 1U, Lifetime Warranty
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 3547922
Description
The CyberPower Metered PDU20MT2F10R 12-Outlets PDU provides 120V 20A output. It distributes power to 12 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA L5-20P twist lock plug, with unfiltered electrical pass-through. The current draw for connected equipment is displayed in amps on the front LCD for real-time load monitoring. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship.
UNSPSC Code
Weight
6.7lb
Height
2.6in
Width
7.1in
Length
20.2in
PDUs
Country of Origin
China
Energy Star
No
Height
1.8"
Input Voltage
120 V AC
Length
2.3"
Limited Warranty
3 Year Lifetime
Manufacturer Part Number
PDU20MT2F10R
Vertical
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • Metered PDU20MT2F10R 12-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P
Product Family
Metered PDU
Product Model
PDU20MT2F10R
Product Name
Product Series
Metered PDU
Overload Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
10 x NEMA 5-20R
Weight (approximate)
4.85 lb
Width
17.5"
Compare
Contract Item
Item Code: 3547922
Description
UNSPSC Code
Weight
6.7lb
2.6in
7.1in
20.2in
PDUs
Country of Origin
China
Energy Star
No
Yes
1.8"
Input Voltage
120 V AC
2.3"
Limited Warranty
3 Year Lifetime
Manufacturer Part Number
PDU20MT2F10R
Vertical
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • Cord Retention Tray
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P
Product Family
Product Model
PDU20MT2F10R
Product Name
Product Series
Overload Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
10 x NEMA 5-20R
Weight (approximate)
4.85 lb
17.5"