CyberPower PDU20BVT14F 100 - 125 VAC 20A Basic PDU - 14 Outlets, 10 ft, NEMA L5-20P, Vertical, 0U, Lifetime Warranty
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 3547892
Category PDUs
Manufacturer CyberPower Systems, Inc
Description
The CyberPower PDU20BVT14F, a 14-outlet (front), 0U vertical rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 100 - 125 V 20A output. It distributes power to 14 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA L5-20P twist lock plug with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU20BVT14F has rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It supports vertical, horizontal, and wall mount installation, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
Power Distribution
Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
Switch-Free Design
Safeguards against accidental power shutdown.
Network-Grade Plugs and Outlets
Long Input Power Cord
Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it's needed.
Twist Lock Plug
Secures an outlet by twisting and locking into place to prevent accidental disconnection.
Cord Retention Tray
Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
UNSPSC Code
Weight
7.8lb
Height
3in
Width
6in
Length
28.5in
Brand
CyberPower
Brand Name
CyberPower
Category
PDUs
Depth
1.5"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Height
24"
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU20BVT14F
Manufacturer Website Address
http://www.cyberpowersystems.com
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Package Contents
  • Basic PDU20BVT14F 14-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
PDU Type
Basic
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P
Product Family
Basic PDU
Product Model
PDU20BVT14F
Product Name
Product Series
Basic PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
0U
Receptacle Detail
14 x NEMA 5-20R
Receptacle Type
NEMA 5-20R
Weight (approximate)
4.60 lb
Width
1.8"
Compare
Contract Item
Item Code: 3547892
Description
Power Distribution
Switch-Free Design
Long Input Power Cord
Twist Lock Plug
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
UNSPSC Code
Weight
7.8lb
3in
6in
Length
28.5in
Brand
Brand Name
Category
PDUs
Depth
1.5"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
24"
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU20BVT14F
Manufacturer Website Address
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Package Contents
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
PDU Type
Basic
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P
Product Family
Product Model
PDU20BVT14F
Product Name
Product Series
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
0U
Receptacle Detail
14 x NEMA 5-20R
Receptacle Type
NEMA 5-20R
Weight (approximate)
4.60 lb
1.8"