CyberPower PDU20BVHVT24F 200 - 230 VAC 20A Basic PDU - 24 Outlets, 10 ft, NEMA L6-20P, Vertical, 0U, Lifetime Warranty
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 3547935
Category PDUs
Manufacturer CyberPower Systems, Inc
Description
The CyberPower 24-outlet (24 Front) 0U vertical rack mount basic power distribution unit (PDU20BVHVT24F) provides 200/230V 20A output. It distributes power to 24 IEC-320 (4-C19 and 20-C13) receptacles from a single NEMA L6-20P twist lock plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It supports vertical, horizontal and wall mount installation, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship.
  • 24-outlet vertical rack mount basic PDU
  • Rugged, industrial-grade metal housing
UNSPSC Code
Weight
12lb
Height
53in
Width
12in
Length
3in
Brand
CyberPower
Brand Name
CyberPower
Category
PDUs
Country of Origin
China
Energy Star
No
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Height
48"
Input Voltage
230 V AC
Length
1.5"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU20BVHVT24F
Manufacturer Website Address
http://www.cyberpowersystems.com
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage
230 V AC
PDU Type
Basic
Plug/Connector Type
NEMA L6-20P
Product Model
PDU20BVHVT24F
Product Name
Basic PDU20BVHVT24F 24-Outlets PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Receptacle Detail
20 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
7.30 lb
Width
1.8"
Compare
Contract Item
Item Code: 3547935
Description
UNSPSC Code
Weight
12lb
53in
12in
3in
Brand
Brand Name
Category
PDUs
Country of Origin
China
Energy Star
No
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
48"
Input Voltage
230 V AC
1.5"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU20BVHVT24F
Manufacturer Website Address
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage
230 V AC
PDU Type
Basic
Plug/Connector Type
NEMA L6-20P
Product Model
PDU20BVHVT24F
Product Name
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Receptacle Detail
20 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
7.30 lb
1.8"