CyberPower PDU15M2F8R Single Phase 100 - 125 VAC 15A Metered PDU - 10 Outlets, 15 ft, NEMA 5-15P, Horizontal, 1U, Lifetime Warranty
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 3547913
Description
The CyberPower PDU15M2F8R, a 10-outlet (2 front, 8 rear), rackmount metered power distribution unit (PDU), provides 100 - 125 V 15A output. It distributes power to 10 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P input with unfiltered electrical pass-through. The current draw for connected equipment is displayed in amps on the front LCD for real-time load monitoring.
Power Distribution
Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
Switch-Free Design
Safeguards against accidental power shutdown.
Network-Grade Plugs and Outlets
Long Input Power Cord
Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it's needed.
Twist Lock Plug
Secures an outlet by twisting and locking into place to prevent accidental disconnection.
Cord Retention Tray
Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
UNSPSC Code
Weight
5.75lb
Height
3in
Width
7in
Length
20in
PDUs
Depth
2.3"
Height
1.8"
Input Current
15 A
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Manufacturer Part Number
PDU15M2F8R
Vertical
Output Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Package Contents
  • Metered PDU15M2F8R 10-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
PDU Type
Metered
Phase
Single Phase
Product Family
Metered PDU
Product Model
PDU15M2F8R
Product Name
Product Series
Metered PDU
Width
17.5"
Compare
Contract Item
Item Code: 3547913
Description
Power Distribution
Switch-Free Design
Long Input Power Cord
Twist Lock Plug
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
UNSPSC Code
Weight
5.75lb
3in
7in
Length
20in
PDUs
Depth
2.3"
Yes
1.8"
Input Current
15 A
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Manufacturer Part Number
PDU15M2F8R
Vertical
Output Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Package Contents
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
PDU Type
Metered
Phase
Single Phase
Product Model
PDU15M2F8R
Product Name
4 lb
17.5"