CyberPower PDU15B2F8R 100 - 125 VAC 15A Basic PDU - 10 Outlets, 15 ft, NEMA 5-15P, Horizontal, 1U, Lifetime Warranty
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 3547853
Category PDUs
Manufacturer CyberPower Systems, Inc
Description
The CyberPower Basic PDU15B2F8R 10-Outlets PDU provides 120V 15A output. It distributes power to 10 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for data centers and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship.
  • 120V 15A 50Hz/60Hz BASIC Power Distribution Unit
  • 10 OUTLETS: (2) FRONT NEMA 5-15R (8) REAR NEMA 5-15R
  • INPUT: Network-grade NEMA 5-15P plug with 15-foot power cord
UNSPSC Code
Weight
5.5lb
Height
2.7in
Width
7.4in
Length
20in
Brand
CyberPower
Brand Name
CyberPower
Category
PDUs
Country of Origin
China
Energy Star
No
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Height
1.8"
Input Voltage
120 V AC
Length
2.3"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU15B2F8R
Manufacturer Website Address
http://www.cyberpowersystems.com
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • Basic PDU15B2F8R 10-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
PDU Type
Basic
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Color
Black
Product Family
Basic PDU
Product Model
PDU15B2F8R
Product Name
Product Series
Basic PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
10 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Weight (approximate)
4 lb
Width
17.5"
Compare
Contract Item
Item Code: 3547853
Description
UNSPSC Code
Weight
5.5lb
2.7in
7.4in
20in
Brand
Brand Name
Category
PDUs
Country of Origin
China
Energy Star
No
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
1.8"
Input Voltage
120 V AC
2.3"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU15B2F8R
Manufacturer Website Address
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • Cord Retention Tray
PDU Type
Basic
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Color
Black
Product Family
Product Model
PDU15B2F8R
Product Name
Product Series
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
10 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Weight (approximate)
4 lb
17.5"