CyberPower PDU15B2F10R 100 - 125 VAC 15A Basic PDU - 12 Outlets, 15 ft, NEMA 5-15P, Horizontal, 1U, Lifetime Warranty
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 3547855
Description
The CyberPower PDU15B2F10R, a 12-outlet (2 front, 10 rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 120V 15A output. It distributes power to 12 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P input with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU15B2F10R has rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
Power Distribution
Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
Switch-Free Design
Safeguards against accidental power shutdown.
Network-Grade Plugs and Outlets
Long Input Power Cord
Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it's needed.
Cord Retention Tray
Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
UNSPSC Code
Weight
5.5lb
Height
7.5in
Width
20in
Length
2.5in
PDUs
Country of Origin
China
Depth
2.3"
Energy Star
No
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Height
1.8"
Input Current
15 A
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer Part Number
PDU15B2F10R
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Package Contents
  • PDU15B2F10R 12-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
PDU Type
Basic
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Family
Basic PDU
Product Model
PDU15B2F10R
Product Name
PDU15B2F10R 12-Outlets PDU
Product Series
Basic PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
12 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Weight (approximate)
4 lb
Width
17.5"
Compare
Contract Item
Item Code: 3547855
Description
Power Distribution
Switch-Free Design
Long Input Power Cord
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What's In The Box
UNSPSC Code
Weight
5.5lb
7.5in
20in
Length
2.5in
PDUs
Country of Origin
China
Depth
2.3"
Energy Star
No
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
1.8"
Input Current
15 A
Input Voltage
120 V AC
Input Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer Part Number
PDU15B2F10R
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage Range
100 V AC - 125 V AC
Package Contents
  • PDU15B2F10R 12-Outlets PDU
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
PDU Type
Basic
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Family
Product Model
PDU15B2F10R
Product Name
PDU15B2F10R 12-Outlets PDU
Product Series
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
12 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Weight (approximate)
4 lb
17.5"