CyberPower Metered ATS PDU PDU24007 19-Outlets PDU - Metered - NEMA L6-30P - 16 x IEC 60320 C13, 2 x IEC 60320 C19, 1 x NEMA L6-30R - 230 V AC - Network (RJ-45) - 2U - Horizontal - Rack-mountable
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 6785389
Weight
19.4lb
Height
7.4in
Width
21.8in
Length
15.8in
PDUs
Country of Origin
China
Depth
8.4"
Height
3.5"
Input Current
30 A
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer Part Number
PDU24007
Yes
Output Voltage
230 V AC
Output Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Plug/Connector Detail
2 x NEMA L6-30P
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Product Family
Metered ATS PDU
Product Model
PDU24007
Product Name
Metered ATS PDU PDU24007 19-Outlets PDU
Product Series
Metered ATS PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
2U
Receptacle Detail
1 x NEMA L6-30R
Weight (approximate)
15.41 lb
Width
17.1"
Compare
Contract Item
Item Code: 6785389
Weight
19.4lb
7.4in
21.8in
Length
15.8in
PDUs
Country of Origin
China
Depth
8.4"
Environmentally Friendly
3.5"
Input Current
30 A
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer Part Number
PDU24007
Network (RJ-45)
Output Voltage
230 V AC
Output Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Plug/Connector Detail
2 x NEMA L6-30P
Plug/Connector Type
NEMA L6-30P
Product Model
PDU24007
Product Name
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
2U
Receptacle Detail
1 x NEMA L6-30R
Weight (approximate)
15.41 lb
17.1"