CyberPower Metered ATS PDU PDU24006 10-Outlets PDU - Metered - NEMA L6-20P - 8 x IEC 60320 C13, 2 x IEC 60320 C19 - 230 V AC - Network (RJ-45) - 1U - Horizontal - Rack-mountable
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 6785388
Weight
14lb
Height
5in
Width
21.8in
Length
15.8in
PDUs
Country of Origin
China
Depth
8.4"
Height
1.8"
Input Current
20 A
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer Part Number
PDU24006
Yes
Output Voltage
230 V AC
Output Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Plug/Connector Detail
2 x NEMA L6-20P
Plug/Connector Type
NEMA L6-20P
Product Family
Metered ATS PDU
Product Model
PDU24006
Product Name
Metered ATS PDU PDU24006 10-Outlets PDU
Product Series
Metered ATS PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
2 x IEC 60320 C19
Weight (approximate)
11 lb
Width
17.1"
Compare
Contract Item
Item Code: 6785388
Weight
14lb
5in
21.8in
Length
15.8in
PDUs
Country of Origin
China
Depth
8.4"
Environmentally Friendly
1.8"
Input Current
20 A
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer Part Number
PDU24006
Network (RJ-45)
Output Voltage
230 V AC
Output Voltage Range
200 V AC - 240 V AC
Plug/Connector Detail
2 x NEMA L6-20P
Plug/Connector Type
NEMA L6-20P
Product Model
PDU24006
Product Name
PDU
Protection Type
Overload Protection
Rack Height
1U
Receptacle Detail
2 x IEC 60320 C19
Weight (approximate)
11 lb
17.1"