CyberPower CPS175SURC1 Mobile Power Inverter 175W with 2.1A USB Charger - Slim Line Design - Input Voltage: 12 V DC - Output Voltage: 120 V AC - Continuous Power: 175 W
Category Power Inverters
Contract Item
Item Code: 3631604
Category Power Inverters
Manufacturer CyberPower Systems, Inc
UNSPSC Code
Weight
0.65lb
Height
2.5in
Width
7.25in
Length
10.25in
Brand
CyberPower
Brand Name
CyberPower
Category
Power Inverters
Continuous Power Load
175 W
Country of Origin
China
Height
4.3"
Input Voltage
12 V dc
Length
1.3"
Limited Warranty
2 Year
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
CPS175SURC1
Manufacturer Website Address
http://www.cyberpowersystems.com
Maximum Frequency
60 Hz
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • CPS175SURC1 Mobile Power Inverter 175W with 2.1A USB Charger - Slim Line Design
  • User's Manual
  • Warranty Card
Peak Power Load
140 W
Plug/Connector Type
Cigarette Lighter Adapter
Product Color
Gray
Product Line
Mobile
Product Model
CPS175SURC1
Product Name
Product Type
Power Inverter
Receptacles
2 x NEMA 5-15R
Waveform Type
Simulated Sine Wave
Width
3.6"
Compare
Contract Item
Item Code: 3631604
UNSPSC Code
Weight
0.65lb
2.5in
7.25in
10.25in
Brand
Brand Name
Category
Power Inverters
Continuous Power Load
175 W
Country of Origin
China
4.3"
Input Voltage
12 V dc
1.3"
Limited Warranty
2 Year
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
CPS175SURC1
Manufacturer Website Address
Maximum Frequency
60 Hz
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • User's Manual
  • Warranty Card
Peak Power Load
140 W
Plug/Connector Type
Cigarette Lighter Adapter
Product Color
Gray
Product Line
Mobile
Product Model
CPS175SURC1
Product Name
Product Type
Power Inverter
Receptacles
2 x NEMA 5-15R
Waveform Type
Simulated Sine Wave
3.6"