CyberPower Basic PDU30BVT32F 32-Outlets PDU - 32 x NEMA 5-20R - Zero U 70" Vertical Rackmount, Horizontal Rackmount, Wall-mountable
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 3547960
Description
The CyberPower 32-outlet (32 Front) 0U vertical rack mount basic power distribution unit (PDU30BVT32F) provides 120V 30A output. It distributes power to 32 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA L5-30P twist lock plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It supports vertical, horizontal and wall mount installation, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship.
UNSPSC Code
Weight
20.2lb
Height
74.5in
Width
7.3in
Length
3in
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer Part Number
PDU30BVT32F
Mounting Orientation
Horizontal/Vertical
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • Basic PDU30BVT32F 32-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
PDU Type
Basic
Plug/Connector Detail
1 x NEMA L5-30P
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
Product Model
PDU30BVT32F
Product Name
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Receptacle Detail
32 x NEMA 5-20R
Receptacle Type
NEMA 5-20R
Weight (approximate)
12.13 lb
Compare
Contract Item
Item Code: 3547960
Description
UNSPSC Code
Weight
20.2lb
Height
74.5in
Width
7.3in
Length
3in
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Input Voltage
120 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer Part Number
PDU30BVT32F
Mounting Orientation
Horizontal/Vertical
Output Voltage
120 V AC