CyberPower Basic PDU20BVT16F 16-Outlets PDU - 16 x NEMA 5-20R - Zero U Vertical Rackmount
Category PDUs
Contract Item
Item Code: 3547894
Description
The CyberPower Basic PDU20BVT16F 16-Outlets PDU provides 120V 20A output. It distributes power to 16 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA L5-20P twist lock plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It supports vertical, horizontal and wall mount installation, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship.
UNSPSC Code
Weight
9.5lb
Height
41in
Width
6in
Length
3in
PDUs
Country of Origin
China
Energy Star
No
Height
36"
Input Voltage
120 V AC
Length
1.5"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer Part Number
PDU20BVT16F
Vertical
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • Basic PDU20BVT16F 16-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
PDU Type
Basic
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P
Product Model
PDU20BVT16F
Product Name
Receptacle Detail
16 x NEMA 5-20R
Weight (approximate)
6 lb
Width
1.8"
Compare
Contract Item
Item Code: 3547894
Description
UNSPSC Code
Weight
9.5lb
41in
6in
3in
PDUs
Country of Origin
China
Energy Star
No
Yes
36"
Input Voltage
120 V AC
1.5"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer Part Number
PDU20BVT16F
Vertical
Output Voltage
120 V AC
Package Contents
  • Cord Retention Tray
PDU Type
Basic
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P
Product Model
PDU20BVT16F
Product Name
Receptacle Detail
16 x NEMA 5-20R
Weight (approximate)
6 lb
1.8"